Reklama

Siły zbrojne

Holandia wznawia proces ws. zestrzelenia nad Donbasem

Fot. Darren Koch/Wikimedia Commons/GFDL 1.2
Fot. Darren Koch/Wikimedia Commons/GFDL 1.2

Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 w Holandii w poniedziałek wznowiono proces w sprawie zestrzelenia nad Donbasem w lipcu 2014 roku samolotu malezyjskich linii lotniczych. Adwokaci oskarżonych twierdzą, że potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do przesłuchań.

Proces rozpoczęty 9 marca w specjalnej sali kompleksu budynków w pobliżu lotniska Schiphol został zawieszony 23 marca. Oskarżonych jest czterech przedstawicieli prorosyjskich sił separatystycznych w Donbasie, trzech Rosjan — Igor Girkin, Sergiej Dubinski i Oleg Pułatow — oraz Ukrainiec Leonid Charczenko. Wszyscy sądzeni są zaocznie, a tylko Pułatow reprezentowany jest przez swojego obrońcę.

Proces poprzedzony był niemal sześcioletnim śledztwem międzynarodowego zespołu, który ustalił, że wykonujący 17 lipca 2014 roku rejs MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur Boeing 777 Malaysia Airlines został trafiony pociskiem ziemia-powietrze odpalonym z wyrzutni rakietowej Buk. Zginęło 298 osób. Dużą liczbę ofiar stanowili Holendrzy.

Szczątki samolotu spadły w obwodzie donieckim na Ukrainie, na terenach kontrolowanych przez separatystów, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Rosją. Pocisk wystrzelono z samobieżnej wyrzutni, która przybyła z Rosji i potem tam powróciła. Władze holenderskie uważają, że za atak odpowiedzialność ponosi Rosja, ale Kreml konsekwentnie zaprzecza swojemu zaangażowaniu w tę sprawę — przypomina agencja Reutera.

Adwokatka Sabine ten Doesschate broniąca Pułatowa powiedziała, że ograniczenia związane z pandemią bardzo poważnie wpłynęły na jej możliwości reprezentowania swojego klienta i potrzebuje więcej czasu na przygotowanie się do procesu.

"To absolutnie niemożliwe omawiać tak dużą i złożoną sprawę kryminalną przez telefon za pośrednictwem tłumaczy" - cytuje jej słowa Reuters. Sędziowie i prokuratorzy nie odnieśli się do wniosków obrony, których przyjęcie może doprowadzić do jeszcze większego przedłużenia procesu — relacjonuje agencja AP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. x

  Co obok "pasazera" robil SU pilotowany przez Woloszyna ktory "popelnil samobojstwo"? bo to ze tam byl podaly polskie media zaraz po tragedii a pozniej ta wiadomosc zniknela i zostala wersja ktora obowiazuje do dzis.A wiadomosco tym SU sam slyszalem wiec nie pisac znowu bzdur.Malezyjczykow nie dopuszczono do sledztwa tylko przedstawiono im do podpisu gotowy raport ze winna jest Rosja a ci odmowili podpisu.Gdzie sa nagrania rozmow pilotow z wieza kontroli bo sbu stwierdzilo kiedys ze zaginely.Gdzie sa odczyty z ukrainskich radarow i amerykanskich satelitow ktore wisza nad ukraina?itd..

  1. Davien

   Wow, Su-25 na 10 km:))) Cud nad Cudami:)) Aha, dla twojej wiedzy: kiedy Konaszenkow usiłował zmyslac o Su-25 pokazując zdjęcia Su-27 i to oficjalnie, to Ałmaz Antiej oficjalnie potwierdził ze MH-17 strącił pocisk z wyrzutni Buk. masz cos jeszcze do dodania kłamco?

  2. Lord Godar

   Od kiedy to te Su przenoszą i używają bojowo BUK-ów ? Nie pisz głupot i tak nikt w to nie uwierzy , bo jest potwierdzone że to pocisk z wyrzutni BUK był przyczyną tej tragedii , a ta wyrzutnia przyjechała z Rosji , a potem została tam szybko wycofana z powrotem.

  3. Davien

   Do tego to musiałby być Su-25 latający 3km wyzej niz wynosi jego maks pułap:)) Ale jak Rosjanie potrafili udawac ze Su-27 ze zdjęcia to Su-25...

 2. Stirlitz

  Rosja miała współpracować w śledztwie, ale robi wszystko by je zaciemnić i opóźnić. Ciekawe dlaczego?

  1. HeHe

   Współpracować mieli rebelianci a nie Rosja bo MH-17 został zestrzelony nad rejonem walk wojsk ukraińskich i powstańców. Rebelianci współpracowali bardzo solidnie i mówił o tym holenderski zespół prowadzący dochodzenie.

  2. Davien

   Heheszku MH-17 został trafiony pociskiem z rosyjskeij wyrzutni OPL BuK nad centrum terenów kontrolowanych przez rosyjskich terrorystów. Jest znana jednostka, i nawet numer wyrzutni z której wystzrelono pocisk.

  3. Lord Godar

   Współpracowali solidnie ? To gdzie są te brakujące elementy samolotu ?

 3. Moniek

  Sprzęt który zestrzelił pasażerski samolot był z liniowej jednostki rosyjskiej, obsługa również na co komu śledztwo szkoda pieniędzy. Winna Rosja i winny Putin. Trzeba wynająć Mosad aby zlikwidował sprawców i tyle.

  1. Lord Godar

   Jak się zrobi niewygodnie to Rosjanie sami ich się pozbędą .

 4. AWU

  Rosjanie się z tego nie wywiną, być może zabierze to jeszcze długi czas ale na końcu będą musieli zacząć wypłacać odszkodowania, zwłaszcza że obecnie toczą się dwa procesy cywilne, w USA przeciw Girkinowi i rządowi Rosji (USD 900 mln) oraz w Strasburgu przeciw Rosji i Putinowi. Rosjanie są niekwestionowanymi mistrzami świata w zestrzeliwaniu neutralnych samolotów pasażerskich i zatapianiu neutralnych statków. Być może podświadomie leczą kompleksy wynikające z faktu iż historia działań wojennych w powietrzu jak i na morzu to dla nich jedno nieprzerwane pasmo klęsk.

  1. HeHe

   A to "pasmo klęsk" wywindowało ZSRR na pozycję jednego z dwóch światowych supermocarstw.

  2. Davien

   I jak widac juz ZSRS nie istneije bo zdechł w latach 90-tych a Rosja udaje supermocarstwo którym nie ejst od dawna:)

  3. Lord Godar

   Ale obecna Rosja nie jest supermocarstwem .

 5. HeHe

  Premier Malezji parę miesięcy temu stwierdził, że do tej pory nikt i nigdy nie przedstawił dowów na winę Rosji. Stwierdził też, że prowadzone przez Malezyjczyków ich dochodzenie winę Rosjan wykluczyło.

  1. Davien

   A te bajki skad Heheszku wytrzasnałeś, bo Malezja oficjalnie sie przyłaczyła do procesu sadowego pzreciwko Rosji:)

 6. spoko

  Przyczyna katastrofy MH17 zostala dawno wyjasniona i udowodniona przez Holenerskie dochodzenie w tej sprawie trwajace 5lat Holedrzy udowodnili ze przyczyna katastrofy MH17 byla rakieta ziemia powietrze wystrzelona z Buka Buk zostal przywieziony z Rosji To wszystko jest juz udowodnione i zamkniete Obecnie toczy sie proces kryminalny oskarzonych jest 3 obywateli Rosji jeden obywatel Ukrainy Proces toczy sie zaocznie zaden z oskarzonych nie stawil sie na rozprawe Jeden oskarzony ma swoich adwokatow Ps widze ze trolownia kremlowska robi duzo halasu i rozmywa temat

 7. Redrum

  Im więcej na forum wpisów broniących w tej sprawie Rosji, tym bardziej jasne się staje, że to ona i tylko ona jest winna tej tragedii. To kłamcy pierwszej kategorii, więc zrobią wszystko by zaciemnić rzeczywistość i by im nigdy nie udowodniono zbrodni. Zbrodni popełnionej na niewinnych pasażerach z Holandii, Malezji, zbrodni popełnionej na Ukrainie i na prawdzie wobec świata.

 8. Fox Mulder

  Nie ma takiej zbrodni, której państwo radzieckie, zwane teraz rosyjskim nie byłoby zdolne się wyprzeć. Są unurzani we krwi po sam nos, a mimo to wypierają się wszystkiego, nawet najbardziej oczywistych i potwierdzonych faktów. Świadczy to o nich nie tylko jako obłudnikach, ale przede wszystkim doszczętnych tchórzach.

 9. sża

  Amerykanie mieli przedstawić twarde dowody i do dziś tego nie zrobili. Ciekawe dlaczego?

  1. Stirlitz

   Dowodów jest wystarczająco dużo, ale niestety ruskim nie pasują, więc wymyślają kolejne bzdury, żeby zaciemnić sprawę. Jak myślisz towarzyszu dlaczego wymyślacie ciągle nowe bzdury? Poczynając od hiszpańskiego kontrolera, Su-25 i inne tego typu baśnie? Ciekawe dlaczego? :P

  2. GB

   A to USA jest stroną w sprawie? Od kiedy?

  3. HeHe

   Dowodów jest wystarczająco dużo i obciążają one obie strony. Są dowody będące efektem dochodzenia przeprowadzonego przez grupę dziennikarzy "Bellingcat" mówiące o tym, że sprawcą są ruscy lub rebelianci ale wspomniana grupa dziennikarzy to 9 Ukraińców, 2 Brytoli i jeden Amerykanin (notabene zamieszkały w Warszawie) i ich "bezstronność" może być porównana np. z bezstronnością Poroszenki. Są także dowody dostarczone Hadze przez w efekcie dochodzenia przeprowadzonego przez ruskich, mówiące o tym, że pocisk który zestrzelił MH-17 został wyprodukowany w 1986 roku w ZSRR i został dostarczony jednostce sowieckiej OPL w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej której magazyn amunicyjny po rozpadzie ZSRR został w tym samym miejscu, czyli na Ukrainie. Tutaj oczywiście także są wątpliwości co do bezstronności przeprowadzonego dochodzenia. Fakt jest jeden - nikt nie wie dlaczego pomimo tego, że nad strefą walk z rebeliantami spadały już samoloty Ukraińcy nie zamknęli przestrzeni powietrznej nad Donbasem oraz dlaczego wieża kontrolna Boryspol nakazała MH-17 obniżenie pułapu przelotu do 9000 metrów.

 10. Pytanie.

  .a jaki to pilot i po co leciał nad strefą walk.. ?????

  1. MOC

   Wtedy wększość latała i w nosie miała to co się dzieje na dole.

  2. Patcolo

   Ty tak poważnie?

  3. HeHe

   Pytanie to jest jak najbardziej poważne i było już parokrotnie zadawane w czasie dochodzenia prowadzonego przez Holendrów. Dlaczego lot MH-17 został przez kijowskiego dyspozytora lotów skierowany nad strefę wojny, nad którą już przedtem spadały samoloty? Dlaczego lotowi MH-17 wieża kontrolna Boryspol nakazała obniżenie pułapu do 9000 metrów? Nie jest znana żadna odpowiedź udzielona przez Ukraińców.

 11. Davien

  W latach 30 XX w. po takim incydencie jak zestrzelenie MH17 Kijów dostałby notę dyplomatyczną: tydzień na wydanie sprawców. Po braku reakcji nastąpiłoby bombardowanie strategiczne a Ukraina zostałaby cofnięta z powrotem do epoki kamienia łupanego.

  1. mike

   Jaką "potęgą" była Rosja w latach 30-tych to widać po ataku Niemiec w 1941. Totalna porażka, gdyby nie konwoje z zachodnią pomocą to Hitler powiesiłby Stalina już w 1942.

  2. kj1981

   Czyli według Ciebie to strona ukraińska strzelała i ponosi odpowiedzialność za zestrzelenie. Nooo, chłopie, tu to popłynąłeś...

  3. Davien

   Po pierwsze moja kiepska kopio nie Ukraina ale Rosja i istotnie niewiele by z tego bandyckiego kraju zostało. Dlatego zaczeli zestzreliwac samoloty pasazerskie od 1940r.

Reklama