Reklama

Siły zbrojne

Holandia wycofa Patrioty z Turcji

Holenderskie Patrioty jeszcze do stycznia 2015 roku będą bronić Turcji - fot. Dutch MoD
Holenderskie Patrioty jeszcze do stycznia 2015 roku będą bronić Turcji - fot. Dutch MoD

Rząd holenderski podjął decyzje o nieprzedłużaniu obecności zestawów przeciwlotniczych Patriot tego kraju w Turcji. Tym samym w styczniu 2015 roku zakończą one działania w ramach ochrony NATO związanej z zagrożeniem ataku powietrznego ze strony Syrii. 

Jak przyznało holenderskie ministerstwo obrony, zagrożenie atakiem pocisków balistycznych ze strony Syrii nadal istnieje, jednak Holenderskie siły zbrojne nie posiadają obecnie środków na dalsze przedłużenie misji.

Były rozlokowane (w Turcji – przyp.red) 24/7 przez niemal dwa lata i nie można nadal przedłużać ich obecności. (…) Ogłosiliśmy to teraz i NATO może podjąć decyzję jak kontynuować te działania.

Oświadczył rzecznik prasowy holenderskiego ministerstwa obrony

Holenderskie systemy Patriot stacjonują na południu tureckiej prowincji Adana od stycznia 2013 roku. Zestawy należące do Holandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych zostały rozmieszczone w Turcji na początku ubiegłego roku z uwagi na powtarzające się przypadki przekraczania granicy przez syryjskie lotnictwo oraz zagrożenie atakiem pociskami balistycznymi z terytorium tego kraju. Władze Turcji poprosiły Sojusz Północnoatlantycki o przydzielenie Patriotów, gdyż turecka armia dopiero zamierza zakupić systemy podobnej klasy.

Pierwotnie Turcy mieli w 2013 roku zdecydować o pozyskaniu chińskich zestawów HQ-9. Procedury zakupu zostały jednak przeprowadzone ponownie z uwagi na naciski krajów NATO związane między innymi z interoperacyjnością z systemem obrony powietrznej Sojuszu. Ze względu na dalsze opóźnienia misja NATO została przedłużona aż do stycznia 2015 roku, decyzjami władz trzech krajów które oddelegowały swoje baterie do obrony tureckich miast. Zarówno USA jak i Niemcy jak dotąd nie skomentowały decyzji Amsterdamu.

Reklama

Komentarze (2)

 1. zenek

  dawać je nad Wisłę, wydzierżawić od Holendra, który liczy teraz kasę, ewentualnie wysłać trochę jabłek

  1. 2w2

   No tak ale co z obsługą, nasza, mamy załoge odpowiednio przeszkolona ? Cos tam wcześniej amerykany z naszymi kombinowali ale z atrapami patriot więc czy takie szkolenia są wystarczające ? Powinny być te zestawy u nas ale jak spowodować żeby tak się stało, żeby można było zapewnic ochronę naszej przestrzeni ?

 2. jacuś

  fakt, przydałby się nam ten sprzęt...

Reklama