Reklama

Siły zbrojne

Holandia odbierze kolejne śmigłowce NH90. Problemy z korozją opanowane?

Fot. Royal Netherlands Navy
Fot. Royal Netherlands Navy

Holandia zgodziła się na wznowienie dostaw śmigłowców morskich NH90 wstrzymanych w czerwcu bieżącego roku w wyniku wykrycia dziesiątek ognisk korozji w dwóch maszynach wykorzystywanych od 2012 roku. Warunkiem przyjęcia kolejnych śmigłowców było pokrycie przez NHIndustries kosztów programu naprawczego. 

Producentowi zarzucono wykorzystanie niewłaściwych materiałów i inne błędy, skutkujące pojawieniem się ponad 100 ognisk korozji w strukturze maszyn. Dotyczyło to zwłaszcza śmigłowca NH90NFH który od 2012 roku był wykorzystywany w misjach antypirackich, startując z pokładu holenderskich fregat.

Aby możliwe było wznowienie dostaw, Holendrzy zażądali podpisania specjalnego porozumienia, regulującego procedury weryfikacji, opracowanie i wprowadzenie programu naprawczego, który realizowany będzie na koszt NHIndustries. Niezbędne są nie tylko naprawy, ale również pewne zmiany w konstrukcji. Na odbiór czeka od czerwca partia 7 śmigłowców NH90. Łącznie Holandia zamówiła 20 maszyn: 12 morskich  NH90NFH dla marynarki wojennej i 8 śmigłowców wielozadaniowych NH90TNFH dla sił powietrznych. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Wojmił

  Piękny i wspaniały śmigłowiec... Najbardziej uniwersalny z obecnych.. Drobne problemy tego nie zmienią...

 2. olo

  Dlaczego Holandia nie olała NH-90 i tak jak Polska przy Krabie kupiła kokpity u Koreańców ?

  1. ja

   Napisz po Polsku, a nie tylko polskimi literami

Reklama