Reklama

Siły zbrojne

Hiszpański przetarg na ciężarówki za 150 mln euro anulowany

Ciężarówka IVECO hiszpańskich sił zbrojnych - fot. Fuerzas Armadas Españolas
Ciężarówka IVECO hiszpańskich sił zbrojnych - fot. Fuerzas Armadas Españolas

Hiszpańskie ministerstwo obrony anulowało przetarg na 734 samochodów ciężarowych rozpisany w styczniu bieżącego roku. Przyczyną są błędy formalne faworyzujące jednego z dostawców. Wartość przetargu szacuje się na ponad 150 mln euro.

Hiszpania planowała przeznaczyć na zakupy pojazdów ciężarowych w latach 2014-2019 około 127 mln euro. Obecnie wartość kontraktu szacowana jest na około 154 mld. Dostawy miały obejmować 734 pojazdów o ładowności 4 ton, 10 ton i 15 ton, spośród których 523 pojazdów miało trafić do wojsk lądowych, zaś pozostałe do marynarki, sił powietrznych i formacji kryzysowych UME (Unidad Militar de Emergencias).

Celem tego kontraktu, poza odnowieniem floty samochodowej, była jej unifikacja w obrębie wszystkich formacji wojskowych i zapewnienie interoperacyjności z siłami sojuszniczymi. Ujednolicenie bazy pojazdowej wpłynęłoby też pozytywnie na koszty eksploatacji, serwisowania i logistykę. Nie wspominając o znaczącym wzroście zatrudnienia w przemyśle, oczywiście w wypadku wygranej krajowego producenta. 

W związku z tymi kwestiami, pomimo anulowania przetargu, należy się spodziewać jeszcze w tym roku kolejnej próby pozyskania przynajmniej części z planowanej liczby pojazdów. Można przypuszczać iż faworytem pozostanie Iveco Defence Vehicles España. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. miki98

    a gdzie JELCZ?

Reklama