Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania wprowadza embargo na sprzedaż broni do Izraela. Dołączy Wielka Brytania?

Brytyjskie komponenty według dostępnych informacji znajdują się także w czołgach Merkava. Fot. IDF/flickr.
Brytyjskie komponenty według dostępnych informacji znajdują się także w czołgach Merkava. Fot. IDF/flickr.

Władze Hiszpanii zdecydowały o zamrożeniu transakcji sprzedaży uzbrojenia do Izraela w reakcji na działania w Strefie Gazy. Podobna decyzja może zostać podjęta przez także rząd Wielkiej Brytanii.

Jak pisze Haaretz, przedstawiciele hiszpańskich władz zdecydowali o zawieszeniu eksportu do Izraela wyposażenia wojskowego. W ubiegłym roku Tel Awiw miał zakupić od Hiszpanii sprzęt i uzbrojenie o wartości około 5 mln euro, w tym elementy moździerzy i pocisków rakietowych, a także systemy kierowania ogniem. Decyzja władz w Madrycie ma zatem raczej charakter polityczny. Może ona potencjalnie zostać cofnięta we wrześniu bieżącego roku.

W świetle działań Izraela w Strefie Gazy dokonywany jest także „przegląd” transakcji eksportu uzbrojenia, zatwierdzonych przez rząd Wielkiej Brytanii. Według BBC, część przedstawicieli brytyjskich władz domaga się zawieszenia sprzedaży brytyjskiego sprzętu wojskowego do Izraela, aczkolwiek ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Jak donosi The Guardian, wartość licencji na eksport wyposażenia wojskowego do Izraela wynosi nawet 8 mld funtów. Zawieszenie wszystkich pozwoleń jest jednak mało prawdopodobne, aczkolwiek może zostać wstrzymana sprzedaż sprzętu uznanego za wykorzystywany do „represji wewnętrznych” lub „prowokowania konfliktu”.

Reklama

Komentarze (2)

 1. 1125

  I słusznie! W przypadku konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie ma mowy o obronie przez Hamasem jeżeli do tej pory zginęło 1500 Palestyńczyków (w przeważającej większości cywili) i 50 obywateli Izraela (głównie żołnierzy)

  1. Wojtek 39

   Dowiedz się jak wygląda ten konflikt i od czego sie zaczął oraz czym jest spowodowana taka liczba ofiar cywilnych po stronie palestyskiej a później pisz komentarze zawierające stanowcze oceny.

  2. msguad

   O tym kto jest agresorem, a kto obrońcą nie świadczy ilość ofiar cywilnych, czy też wojskowych. Straty mogą co najwyżej świadczyć o skuteczności, ale to akurat nie dotyczy tego konfliktu, gdyż jest wyraźna dysproporcja po stronie Hamasu i Izraela w staraniach o ograniczenie strat cywilnych po swojej stronie.

 2. Iron

  Merkavy są po prostu cudne!

Reklama