Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania odebrała ostatniego Tigera

Tiger HAD, fot. A.Hładij/Defence24.pl
Tiger HAD, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Hiszpańskie siły zbrojne uroczyście odebrały ostatni z 24 zamówionych przez ten kraj śmigłowców uderzeniowych Airbus Helicopters Tiger HAD-E. Maszyna trafiła do Batallón de Helicópteros de Ataque I (1. batalionu śmigłowców uderzeniowych) i stacjonować będzie w bazie Sáncheza Bilbao. 

Hiszpania zamówiła w sumie 6 śmigłowców w wersji HAP-E (maszyny wsparcia) i 18 w wersji HAD-E (śmigłowce szturmowe). Różnice pomiędzy nimi wiążą się z zastosowaniem w maszynach HAD-E bardziej zaawansowanych systemów łączności, ulepszonych silników o zwiększonej o ok.14% mocy i wzmocnionej ochronie balistycznej załogi. Przede wszystkim jednak, w odróżnieniu od wersji wsparcia, mogą one przenosić przeciwpancerne pociski kierowane Spike.

Hiszpania bierze też udział w pracach mających na celu opracowanie i wdrożenie do służby nowej specyfikacji maszyny - Tiger Mk III. Ma ona w większym stopniu być oparta o architekturę modularną z nowymi systemami wymiany danych. Celem jest też wprowadzenie zmian konstrukcyjnych, które mają doprowadzić do poprawy wskaźników gotowości bojowych. Pomóc w tym mają doświadczenia z misji bojowych, w których Tigery biorą udział już od ponad 10 lat, a ich szlak bojowy prowadzi przez m.in. Afganistan, Libię i Mali. Obecnie, w eksploatacji znajduje się ponad 180 maszyn w 4 krajach (Niemcy, Francja, Hiszpania, Australia).

Reklama

Komentarze (2)

 1. Na doktora Hiszpana

  Czy Hiszpania jest w konsorcjum airbusa? No to rozumiem

  1. Gnom

   Nawet buduje elementy Tigera.

  2. Strażnik Teksasu

   Czy Polska jest w konsorcjum LM?! Dlatego ja nie rozumię...

 2. Hdgdhd

  Jeśli zaproszą nas do konsorcjum to też możemy rozważyć.

Reklama