Siły zbrojne

Hindusi przygotowują przetarg na hurtowy zakup śmigłowców pokładowych

AW159 Lynx Wildcat zastąpią w Royal Navy starsze Lynxy - fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
AW159 Lynx Wildcat zastąpią w Royal Navy starsze Lynxy - fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

29 stycznia br. dowództwo sił morskich Indii ogłosiło, że w bieżącym roku wystartuje międzynarodowy przetarg na zakup wielozadaniowych śmigłowców pokładowych - głównymi rywalami w tej rywalizacji będą firmy europejskie oraz amerykańskie.W ramach przygotowywanego postępowania, Hindusi będą chcieli zakupić 120 śmigłowców. Ich przeznaczeniem będzie zwalczanie okrętów podwodnych, nawodnych, wsparcie sił specjalnych. Do walki w tym przetargu przygotowują się światowi potentaci w branży: europejskie konsorcjum NHIndustries (NH-90NFH), AgustaWestland (mogąca zaoferować AW101 Merlin bądź AW159 Lynx Wildcat) oraz Sikorsky (MH-60R Seahawk).

Zakup 120 śmigłowców to nie jedyny program tego typu w Indiach. Obecnie do finału zbliża się przetarg na 16 maszyn tej klasy, w którym uczestniczą NHIndustries (NH-90NFH) oraz Sikorsky (SH-60B Seahawk).

(ŁP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.