Reklama

Siły zbrojne

Hercules z 33. BLTr dostarczy pomoc humanitarną do Libanu

Jak podaje kpt. Martyna Fedro-Samojedny, C-130E Hercules będący na wyposażeniu 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wystartował z powidzkiego lotniska 14 stycznia br. Na jego pokładzie znalazła się tona ładunku z pomocą humanitarna. Były to głównie opatrunki, materiały sanitarne oraz przybory szkolne.

Paczki z pomocą zostały przygotowane przez Fundację Redemptoris Missio, do której z prośbą o pomoc dla ludności cywilnej Libanu zwrócili się żołnierze pełniący służbę w ramach PKW UNIFIL.

image
Fot: kpt. Martyna Fedro-Samojedny

Załogi i samoloty 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wielokrotnie uczestniczyły w akcjach pomocy humanitarnej, dostarczając ją do wielu miejsc na świecie, m.in. do Libii czy Iraku.

image
Fot: kpt. Martyna Fedro-Samojedny

Wszędzie tam, gdzie ludzie walczą z klęskami, katastrofami na dużą skalę, gdzie występuje głód, choroby lub potrzebna jest pomoc z zewnątrz, pojawiają się samoloty z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Cichanos

  To chyba pomyłka w tekście. Wysłać samolot z udźwigiem ok 18 ton ładunku który ma transportować jedynie tonę ładunku ? Przecież opatrunki i przybory szkolne to nie są ładunki przestrzenne które mało ważą a dużo zajmują.

  1. Dudley

   Nie zwróciłeś uwagi dla kogo był wykonywany lot ( Fundację Redemptoris Missio - teoretycznie świecka ). A odnośnie takich transportów, to zupełnie nie mają sensu, bo za pieniądze wydane na transport to można kupić drugie tyle ładunku na miejscu lub w regionie. Stąd profesjonalne organizacje pomocy humanitarnej np PAH zbierają praktycznie tylko fundusze .

  2. rtrthrt

   38 milionowy kraj i tylko tona ? rodacy- litości.

  3. Cichanos

   Hmm, ale to nie zmienia faktu że wysyłać taki samolot z tak mizernym ładunkiem to nieporozumienie. Gdyby ta organizacja wystawiła tenże ładunek na giełdach transportowych czy zwróciła się do firm typu DHL, Ceva rokoszy wysłania jednej palety lotniczej do Libanu waha się od 1000 do 2700 zł z terminem dostawy 3 dni. Dla mnie to bezcelowe i po prostu dziwne.

 2. Navigator

  Pamiętam jak nasz LOT regularnie dostarczał broń Palestyńczykom do Bejrutu. Cywilni piloci się zbuntowali i latać muslieli chlopaki z pulku centralnego. Stosy broni i granatnikow w czasie gdy nasza armia pełniła straż ONZ Mam nadzieję że te Herkulesy naorawde dozbroja naszych chłopaków Przynajmniej w spike

 3. real_marek

  Jedna tonę? Serio?

 4. ciekawy

  Dostarczył tonę pomocy? A ile paliwa spalił? Ile to kosztowało? Ile plecaków dla dzieci można by za to kupić?

Reklama