Reklama

Siły zbrojne

Heckler&Koch dostarczy samopowtarzalne karabiny wyborowe US Army

Fot. US Army Sgt. Brian Micheliche, 1st Stryker Brigade, Public Affairs
Fot. US Army Sgt. Brian Micheliche, 1st Stryker Brigade, Public Affairs

US Army Contracting Command poinformował o zwarciu wartego 33,5 mln dolarów kontraktu z firmą Heckler & Koch Defense Inc. (amerykańska filia Heckler & Koch). Zamówienie dotyczy samopowtarzalnych karabinów wyborowych do amunicji 7,62 mm x 51 NATO - M110A1 CSASS oraz w wersji SDMR.

Obecny kontrakt, podpisany 4 marca tego roku, jest następstwem podpisanej 31 marca 2016 roku umowy na zakup pierwszej partii nowych karabinów CSASS (Compact Semi-Automatic Sniper System), będących dostosowaną do amerykańskich wymagań odmianą G28E1 Patrol karabinu HK417. Celem programu CSASS było pozyskanie lżejszych i bardziej kompaktowych samopowtarzalnych systemów broni snajperskiej w porównaniu do, znajdujących się na wyposażeniu US Army od 2007 r., M110 SASS dostarczanych przez Knight's Armament Company.

M110A1 CSASS jest lżejszy o 1,3 kg i krótszy o 60 mm od M110, jest też od niego młodszą, nowocześniejszą konstrukcją, charakteryzującą się polepszoną celnością, ergonomią oraz funkcjonalnością. Na razie, do roku 2024 będą realizowane równolegle dostawy obu systemów broni wyborowej, gdyż do tego terminu zgodnie z umową ma być realizowany kontrakt z firmą KAS.

Karabiny M110A1 CSASS wyposażony jest w łoże Geissele z systemem montażu H-LOK, jednoczęściowy montaż do optyki Geissele, celownik optyczny Schmidt & Bender PMII Ultra Short 3-20x50, tłumik dźwięku OSS oraz dwójnóg Harris. Z kolei jego odmiana SDMR (Squad Designated Marksman Rifle) wyposażona jest w inną wersję kolby oraz lunetę celowniczą SIG Sauer Tango6 1-6x24. US Army planuje zakupićp od 5 tys. do 6 tys. SDMR, aby zastąpić samopowtarzalne M21 (zmodyfikowana wyborowa M14).

Heckler M110 A1 SDMR był testowany i oceniany w ramach programu PEO Soldier w 2019 r.

image
HK M110A1 SDMR w trakcie testów w Fort Bliss Fot. US Army Sgt. Brian Micheliche, 1st Stryker Brigade, Public Affairs

Komentarze (4)

 1. kimeR

  Koncepcja przeciwko snajperom i precyzyjnym strzelcom powinna polegac na antyckim systemie oreza: tarcza balistyczna 30x40cm kat.3+ waga 5kg, helm- hauba szturmowa kat.3+ waga 3kg, plyta przodnia kat.4+ waga 5kg, ochroniacze femur superior 2x1,5kg kat.3 i lekki pistolet maszynowy np.rak 1,6kg. Kombinacja z szybkim progresywnym biegiem zygzakowym w odleglosci 400m do sprintu z 150m hoplitodromos. Otwieranie ognia z biegu od 75m. Bylbym ciekawy na zymulacje laserowe. Szokujacy bylby czynnik psychologiczny: strzelasz na kogos a on dalej biegnie i sie dynamicznie do ciebie zbliza. Zostaje mu albo ucieczka albo konzentracja na marginalne trafienia z bliska jak optyka na to pozwoli.

  1. lol

   LoL naucz się wpierw pisać - potem zabieraj się za poważniejszą tematykę lol

 2. BUBA

  A nasze z Tarnowa to gorsze albo nasi handlowcy nie sa na poziomie ...

  1. Davien

   A Tarnów cos w tym stylu produkuje? Bo chyba nie ma w ofercie samopowtarzalnych snajperek ani firmy w USA je produkujacych?

  2. Picanto

   Te z Tarnowa to nadają się dla odz. Samoobrony ter. A może nawet nie.

  3. werte

   Coś w tym stylu. Samopowtarzalne karabiny wyborowe SKW-308 i SKW-338 (odpowiednio kalibry .308 Winchester (7,62 x 51 mm NATO) oraz 8,6 x 70 mm NATO (.338 Lapua Magnum)). Są już w ofercie.

 3. Hmmm

  Przepisujemy od innych dla pieniędzy, zamiast zająć się znaną tematyką pojazdów i stworzyć coś mądrzejszego?

 4. Praktyk

  Niesamowity paradoks: pomimo tylu nowatorskich konstrukcji z lat 90 i to podjemowanych także w Heckler & Kocha (G36, XM8) konstrukcja Eugena Stoner uzupełniona o patentu Sulliwana (tłok o krótki skoku z AR-18) w wykonaniu fakryki z Oberndorfu nadal króluje. Przecież wyroby SIG tj. SG-550 uzupełnione o pewne rozwiązania tj. magazynek AR-15 / M-16 i zaczep zamkowy, oraz szyne Picatinny / Weaver niczym nie ustępowałyby tym z Niemiec. Ogólna ergonomia HK433 czy MSBS "Grot" przerasta znacznie to co oferuje jakikolwiek AR, a jednak stare trzyma się mocno. Zapewne jakość H&K gra tu jedną z głównych ról.

  1. MartinBM

   Bardziej polityka niż jakość

  2. V

   Pewnie dużo do powiedzenia ma beton i nawyki żołnierzy. Przyzwyczaili się do kontrukcji Stonera dlatego te bronię mają u nich największy popyt.

  3. zeneq

   Oraz cena, oraz lobby, oraz pewnie kilka rzeczy spoza oficjalnego manifestu przetargu...