Reklama

Siły zbrojne

Haubice Krab będą strzelać polską amunicją

Fot. Archiwum Wojsk Lądowych
Fot. Archiwum Wojsk Lądowych

Inspektorat Uzbrojenia zakontraktował w ZM Dezamet w Nowej Dębie dostawę amunicji kalibru 155 mm przeznaczonej dla samobieżnych armatohaubic Krab. Opiewająca na niemal 50 mln zł umowa dotycząca dwóch tysięcy pocisków odłamkowo-burzących została zawarta w wyniku zakończonych negocjacji. W ten sposób amunicja kalibru 155 mm trafia oficjalnie na uzbrojenie Wojska Polskiego. 

Z informacji przekazanych redakcji Defence24.pl przez IU wynika, że umowa opiewa na tysiąc klasycznych pocisków odłamkowo-burzących kalibru 155 mm  i tysiąc pocisków wyposażonych w gazogeneratory zwiększające ich zasięg. Pierwsze 150 naboi klasycznych ma zostać dostarczonych jeszcze w roku bieżącym, natomiast w 2015 roku dostawy obejmują 850 sztuk amunicji standardowej oraz 1000 sztuk z pociskami o zwiększonym zasięgu. Całość kontraktu ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2015 roku.

Negocjacje prowadzono w trybie zamkniętym przez Inspektorat Uzbrojenia i ZM Dezamet trwały od grudnia 2013 roku. W ich wyniku zawarto umowę o całkowitej wartości 47 mln zł brutto. Cenę jednostkową naboju odłamkowo-burzącego kalibru 155 mm ustalono na 20739 zł, natomiast w wypadku amunicji o zwiększonym zasięgu jedna sztuka kosztuje 20933,50 zł.

Oba typy zakontraktowanej amunicji były testowane na haubicoarmatach samobieżnych  Krab. Klasyczne pociski 155 mm produkowane przez ZM Dezamet są w stanie razić cele na dystansie około 32 km natomiast amunicja o wydłużonym zasięgu może trafić w cel oddalony o 40 km.

Ten drugi rodzaj pocisków, wyposażony w gazogenerator zwiększający zasięg, został wdrożony do produkcji na podstawie licencji uzyskanej w 2010 od słowackiej firmy ZVS Holding. Umowę podpisano w grudniu 2010 roku, po pomyślnie zakończonych testów amunicji na haubicoarmacie Krab i wielomiesięcznych negocjacjach.

Wprowadzenie haubicoarmaty Krab wraz z amunicją 155 mm to istotny element programu modernizacji sił zbrojnych. Oznacza nie tylko wejście na uzbrojenie Wojska Polskiego haubicoarmaty samobieżnej w standardowym dla sił NATO kalibrze 155 mm, na dodatek strzelającej amunicja produkowaną w Polsce. To również znaczne zwiększenie skuteczności i zasięgu ognia polskiej artylerii. Stosowane obecnie haubice 2S1 „Goździk” kalibru 122 mm, których następcą jest system Krab, nawet z użyciem pocisków wyposażonych w dodatkowy silnik rakietowy osiągają dystans około 20 km. Dla klasycznego pocisku wynosi on połowę zasięgu ognia haubicoarmaty Krab. 

Reklama

Komentarze (33)

 1. becks`a

  A co z rakietami sondującymi do Kraba albo korygowaniem toru lotu. Już zapomnieli, szkoooda

 2. pinokio

  koalicja sw 152 mm zasieg 70km.

 3. Żołnierz 20ls

  Czytając wasze posty widzę wielu teoretycznych fachowców ale mało praktyków ludzi, którzy mieli w życiu duże doswiadczenie w danej dziedzinie. I to jest powód, który należy zrozumieć, że rządy się zmieniają ludzie na stanowiskach decyzyjnych też, trafiają tam zazwyczaj - karierowicze, którzy żyją mentalnie w innych realiach. Tacy ludzie mają problemy zrozumieć podstawowe potrzeby odbiorców - czyli nas.

 4. konwój

  jak ci biedni żołnieże mają ćwiczyć na ostro - jak będa mieli tylko 2000 szt ? jeżeli mamy dysponowac ok 120 pojazdami krab to aminucji powinno być przynajmniej 1 pełen zestaw na sobie i dwa w zapasie.. inaczej budowa kraba nie ma sensu... powinno (aminicji różnego typu) być jeszcze wiecej... bo 1 szt amunicji kosztuje 0,1% wartości techniki bojowej (np czołgu czy bwp) i to się opłaci...jak inaczej zatrzymamy pancerne zagony głodnych pokoju sąsiadów ?

 5. Tankista Gieroy

  Na słuszne zapytanie ryszarda56 nikt z szanownego forumnie może znaleźć odpowiedzi. Gdzie jest inteligentna amunicja? Pocisk z gazogeneratorem jest ok., ale tylko po to by zwększyć jego zasięg, a nie skuteczność. Czy ktoś wie czy można stosować w Krabach np. amunicję korygowaną Excalibur? I jaki byłby jej koszt? Może różnica w cenach nie jest tak znaczna jak mogłoby się wydawać... W ostatnich dniach za grosze Chorwaci pozyskali od Niemców używane Pzh 2000 które, pomimo że są konstrukcją starszą, widać że bardziej zaawansowaną bo mają takie możliwości. O podobną transakcję zabiegają Estończyczy z holenderskiego demobilu. Wniosek może być taki, że nasz przemysł wciąż produkuje buble i żąda za to jeszcze astrnomicznych pieniędzy.

  1. Patriota

   Za ceny ponoszą winę świnie z wiejskiej.ZA buble pośrednio też.

  2. Cogito ergo sum

   Oczywiście Krab spełniając wymagania JBMoU (standard dla 155 mm dział) może wystrzeliwać również Excalibury - przydałyby się tylko ... tabele strzelnicze. Jak ostatnio miałem dane porównawcze oferentów "inteligentnej" amunicji 155 mm, to wychodziło, że interesująca nas wersja Excalibura (a jest ich kilka), w interesującej nas wielkości partii kosztowała ok. 70 tys. $ za nabój.

 6. sierż.LWP

  I a piać zastępy rycerzy na forum.Wasze zakute łby nie potrafią przeczytać zwykłego tekstu.A Wrona,Wątpiący to artyści w każdym calu.Pajace wojska dokładnie nie widzieli,chyba Maciorewicz jest ich guru!?.Z takim myśleniem za moich czasów podstawówki z fizyki i geografii by nie ukończyli.Fakt jest parę wpisów,mądrych i logicznych,widać ,że to ludzie z pomyślunkiem a nie chłoptasie strzelający kulkami z farbą.........

  1. KEDYW

   Spokojnie, wytrzymaj jeszcze trochę, lekarz już do ciebie jedzie...

 7. ryszard56

  mam jeszcze jedną uwagę ,uważam że wszystkie czołgi ,transportery i armatohaubice Krab i inne nowinki powinne być wyposarzone w obrone aktywną ,taką jaką posiadają Izraelskie czolgi Merkawa,A co z zakupem nowych BWP?POZDRAWIAM

  1. Piotrek29

   Ryszardzie56, odpowiadam na kolejne twoje pytanie. 1. W sprawie ASOP(Aktywny System Obrony Pojazdów) Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego. Dialog miał zostać przeprowadzony do 18 kwietnia, niestety do chwili obecnej nie ma informacji jak owy dialog się zakończył. W ramach programów finansowanych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozpatrywano realizację dwóch zadań związanych z ASOP. Pierwsze dotyczyło opracowania przeciwpocisku. Wniosek konsorcjum złożonego z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Instytutu Techniczne Uzbrojenia i Zakładów Metalowych Dezamet S.A. został przyjęty i w maksymalnie trzy lata ma być przebadany demonstrator takiego pocisku. Drugie zadanie związane z opracowaniem demonstratora radaru trójwspółrzędnego przewidzianego dla ASOP nie będzie jednak realizowane. Projekt złożony przez Wojskową Akademię Techniczną nie zyskał akceptacji. 2. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił dialog techniczny związany z chęcią zakupu Bojowego Wozu Piechoty oraz pojazdów specjalistycznych na Uniwersalnej Modułowej Platformie Gąsienicowej (UMPG). Do fazy analityczno-koncepcyjnej programu zgłosiło się aż 17 podmiotów. Na obecna chwilę nic nie wiadomo o efektach ww. dialogu technicznego.

 8. ryszard56

  a gdzie inteligentna amunicja?????

  1. Piotrek29

   Sprecyzuj swoje pytanie... Bo na twoje "a gdzie inteligentna amunicja?????" mogę jedynie odpowiedzieć....u producenta.

 9. ryszard56

  A co z Polskim systemem LOARA/ ??????????

  1. Piotrek29

   A co ma z nim być?? Wprowadzili jeden zestaw do czynnej służby i zakończyli cały program.

 10. Wątpiący

  Pytanie zasadnicze - czy amunicja była testowana w praktyce i strzelana na max. donośności? Znając uwarunkowania i możliwości poligonów w Polsce, dalej niż na 23 km się nie strzeli. Strzelanie dalekonośne (powyżej 40 km) a strzelanie na donośności pośrednie to dwie różne bajki. Jeżeli takie testy nie zostały przeprowadzone (nigdzie nie przewijały się takie informacje), to istnieje wysokie ryzyko, że wydaliśmy pieniądze na amunicję, która będzie niebezpieczna przede wszystkim dla użytkownika (pociski mogą rozpadać się w powietrzu - tak działo się z amunicją tego producenta podczas testów wyboru wieży do Kraba).

  1. Origami

   Można zawsze przeprowadzić próbne strzelanie w kierunku Bałtyku, ruch niewielki, poligon jakiś jest więc strzelać się da.

  2. Jack Luminous

   @ Wątpiący - cytat z atykułu: "Ten drugi rodzaj pocisków, wyposażony w gazogenerator zwiększający zasięg, został wdrożony do produkcji na podstawie licencji uzyskanej w 2010 od słowackiej firmy ZVS Holding. Umowę podpisano w grudniu 2010 roku, po pomyślnie zakończonych testów amunicji na haubicoarmacie Krab i wielomiesięcznych negocjacjach." - pisownia oryginalna. Nie wiem jak rozumieć te "testy", ale chyba ktoś o tym pomyślał...chociaż znając nasze "mądre głowy" też mam pewne wątpliwości w tym względzie.

  3. Stary Dziad

   Na duże odległości strzela się z poligonu Ustka na Bałtyk oraz na Drawsku.

 11. Robert

  Mam pytania. Może ktoś zna odpowiedzi. A jak obecnie wygląda sprawa kolejnych Krabów? Kiedy wejdą do służby? No i co z amunicją precyzyjną? Była mowa o jakieś współpracy z Ukrainą. Coś z tego wyszło?

  1. sosen12

   Pytanie słuszne, odpowiedzi brak.

  2. Patriota

   "Współpraca" z UKRAINĄ polega na tym że rządzący Polska włażą UPA w zad bez wazeliny.

 12. WRONA

  Witam wszystkich, doszły do mnie informacje że po zimie popękało opancerzenie w haubico armaty Krab, jeżeli to potwierdzi ktoś jeszcze chciałbym napisać list otwarty do MON w tej sprawie. Prośba o zweryfikowanie tych wiadomości.

  1. Jack Luminous

   Z tego co powszechnie wiadomo, w pierwszych egzemplarzach pojawily sie mikropekniecia kadluba podczas strzelan a nie po zimie.Powodem byly wady technologiczne materialow wykorzystanych przy produkcji KRABA.Zostaly one wyeliminowane przez producenta stali,ze tak powiem kolokwialnie "od reki".Fakt ten byl znany juz od dawna wiec sie kolego spozniles ze swoja czujnoscia obywatelska.

 13. jaan

  Takich krabów i systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu w tym systemów rakietowych dalekiego zasięgu potrzebujemy kilkaset sztuk. To ma być jak rozumiem w naszej sytuacji geostrategicznej trzon obrony. Zasypanie ołowiem kierunków natarcia. Posiadanie jednostkowych baterii to strata pieniędzy. Nowoczesnych systemów artyleryjskich ( w tym rakietowych dalekiego zasięgu) potrzebujemy zdecydowanie więcej

  1. watwatwat

   Jak zrealizują do końca plan to będziemy mieli najmocniejszą artylerię w europejskiej części NATO. Inne jednostki tez maja potrzeby.

 14. do swidanja

  jaka polska amunicja?! to chyba kpina jakaś!!!

  1. watwatwat

   ZM Dezamet....

 15. Klakier

  Cena za pocisk niesamowita Ale skoro "standartowy" od o "o zwiększonym zasięgu " rózni się kwotą 134zł 50 gr ...ponownie 134zł 50gr ...TO NA JAKĄ cholere robić standartowe.( przy cenie ponad 20 tys za sztukę to mniej niż 1 %)

  1. watwatwat

   Standardowe maja większy ładunek i sa po prostu mocniejsze.

 16. gosc123

  za zaklady WOLA trybunał,prawda

  1. sec

   e tam trybunał, GILOTYNA.

 17. Patriota

  Haubice Krab miały wadę konstrukcyjną polegającą na powstawaniu mikropęknięć podczas strzelania. Jak rozwiązano ten problem ?

  1. TerrorMole

   Nie było żadnej wady konstrukcyjnej.

 18. LA

  Wow 20 000 tys za jeden naboj. Wydaje sie sporo, ktos moze potwierdzic?

  1. asd

   To mało bo USA płaci nawet 30 tys.dol. za nabój klasyczny i 60 tys. dolarów za pociski EXCALIBUR z silnikiem rakietowym. Dopiero przy zamówieniach powyżej 100 tys. pocisków rocznie cena pocisku spada do 10 tys. dolarów za sztukę a więc o wiele drożej niż w przypadku Polskiego pocisku. ZM DEZAMET powinien skorzystać z okazji i opracować własny pocisk z silnikiem rakietowym zwiększającym zasięg strzału Kraba do nawet 80 km.

 19. Oj

  Coś kiepsko z matematyką bo 2000 pocisków w podanych cenach daje 41,672 500 a nie 47mlnzł.Notabene blisko 25tyś za kapiszon do Kraba to ile kosztuje podobny do Dany i Goździka? Kiedy wreszcie rozpoczną seryjną budowę Kraba,który się nie rozleci po 20 strzale?

  1. Piotr29

   Znasz parametry techniczne zakupionych pocisków że nazywasz je kapiszonami???? Pozdrawiam

  2. Kolo

   A sumę łapówek wliczałeś?

 20. ryszard56

  a gdzie inteligentne pociski??????

 21. ito

  Wsystkie tsy? Mają zastąpić Goździki? Chyba raczej Dany- chyba, że w służbie pozostaną 2 typy dział o niemal identycznych osiągach, za to różnego kalibru. A poza tym w jakim stosunku mają zastąpić? jeden za trzydzieści? Bo na razie to głównie plany.

 22. z prawej flanki

  "nastepcą Goździka"? - Nominalnie ,to chyba pod względem trakcji : bo ,jeżeli chodzi o samą armatę to jest to przecież odpowiednik Dany. Chyba ,że autor miał na myśli faktyczna wymianę sprzętu?

  1. no to ja z lewej

   Wydaje mi się, że Krab/Kryl trafi jedynie do pułków artylerii. Brygady zmechanizowane dostaną artylerie na odpowiednim podwoziu uniwersalnym (np. moździerz Rak dla brygad z Rosomakami).

  2. Piotr29

   Następcą dany będzie Kryl a następcą Goździka będzie Rak. Pozdrawiam

 23. tego im zycze

  Trybunał stanu dla ekipy Tuska za Kraba .Jak to możliwe ,że zakłady Wola zostały zlikwidowane podczas gdy silniki z tych zakładów były przeznaczone dla Krabów ,których konstrukcyjne podwozie było przeznaczone pod ten typ silnika ,zlikwidowanie tych zakładów jest sabotażem ponieważ wymaga to przekonstruowania podwozia pod inny silnik a to wymaga czasu i nowych pieniędzy .Aktualnie powinno być już 24 Kraby ale nie jest innym problemem są podwożia ,które mają pęknięcia i trzeba je wykonać od nowa dla pierwszych ośmiu sztuk co wymaga też czasu i dodatkowych pieniędzy. Dziś już wiemy ,że silniki będą pochodzić z Serbii dla pierwszego dywizjonu ,ale następne mają być niemieckiego typu MTU dla następnych dwóch dywizjonów .Taka sytuacja nie może zostać bez echa jest to bez wątpienia przykład sabotażu , gdyby dziś doszło do wojny z Rosją przez powyższe działania rządu Tuska pozbawieni jesteśmy dywizjonu 24 armat kalibru 155 mm a przecież gdyby wszystko było normalnie ten dywizjon już by był gotowy a nie jest ,takim działaniom trzeba się przeciwstawiać i dlatego rząd Tuska musi i wiem ,ze trafi pod trybunał stanu

  1. lol

   Nie trafi, widzisz problem z politykami nad Wisłą jest taki że każdy ma coś przeskrobane i gdyby chcieli pod TK postawić obecnie rządzących to mogło by się okazać że nagle znalazły by się dowody na nadużycia poprzednich ekip. Co w sumie było by dobre bo oczyściło by klasę polityczną.

  2. [sic!]

   "Never ending story" z Krabami zaczęło się jeszcze przed objęciem teki premiera przez WCz Tuska. To się nazywa konsolidacja przemysłu zbrojeniowego - Bumar - PHO -PGZ Kolejna ofiarą będą zakłady w Bolechowie. PS: Pytanie czy WCz Tusk wie co to takiego ten Krab 155mm , bo członkowie komisji obrony narodowej raczej nie zajmują sobie takimi sprawami głowy. A info o serbskich jednostkach napędowych to sprawdzone wieści, bo podobno w podwoziach do Krabów palce maja maczać Turcy ze swoją 155mm Firtiną.

 24. poison

  A co się dzieje z Krabami ? Po wpadką z jakością blach był pomysł przystosowania Tureckiego podwozia, czy ktoś coś wie na ten temat ?

 25. Kpok

  Nareszcie mamy amunicję robioną w Polsce.

Reklama