Reklama

Siły zbrojne

Harriery przeciwko ISIS

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała o rozpoczęciu działań skierowanych przeciwko islamistom z Daesh przez Harriery wchodzące w skład 13. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej, operującej w ramach sił V Floty z wód Zatoki Perskiej.

W uderzeniach na pozycje i sprzęt sił tzw. Państwa Islamskiego biorą udział amerykańskie Harriery z Marine Medium Tiltrotor Squadrom VMM 166, wchodzące w skład 13. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej. Jednostka ta stacjonuje na okrętach Grupy Amfibijnej Boxer, wchodzącej w skład amerykańskiej V Floty, działającej w Zatoce Perskiej. Do Grupy należą jednostka flagowa - uniwersalny okręt desantowy USS Boxer, okręt-dok transportowy USS New Orleans oraz okręt desantowy-dok USS Harpers Ferry.

Harriery, stanowiące komponent lotniczy 13. Jednostki Ekspedycyjnej, wspierają działania wojsk irackich walczących z bojownikami Daesh. Oznacza to, że amerykańska marynarka wojenna prowadzi operacje bojowe skierowane przeciwko islamistom z dwóch akwenów. Na Morzu Śródziemnym operuje bowiem grupa uderzeniowa, w skład której wchodzi lotniskowiec USS Harry S. Truman. Stacjonujące na nim maszyny biorą od 3 czerwca 2016 r. aktywny udział w operacjach nad Syrią i Irakiem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. jxz

    Solidnie napisany news:) Gwoli wyjasnienia: VMM-166 to eskadra MV-22B Osprey. Harriery (podobnie jak CH-53 i AH-1/UH-1) sa do niej przydzielane na czas rejsu. Mala dezinformacja panuje co do USS Harry S. Truman, jedni twierdza, ze po zmianie lokalizacji nadal prowadzi on naloty przeciwko ISIS, inni - ze juz nie.

Reklama