Reklama

Siły zbrojne

Grupa Bojowa V4 na ćwiczeniach [FOTO]

Dowództwo, sztab i batalion manewrowy Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej zakończyły swoje trzydniowe, wspólne  szkolenie  podtrzymujące gotowość do działania.

Jak informuje kpt. Janusz Błaszczak z sekcji prasowej 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, w koszarach „Błękitnej” Brygady w dniach 15-17 luty br. już po raz drugi odbyło się comiesięczne szkolenie, utrzymujące gotowość do działania dowództwa, sztabu i batalionu manewrowego Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

W poniedziałek do koszar „Błękitnej” Brygady przybyli żołnierze wchodzący w skład części polskiej dowództwa i sztabu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE. Przez trzy dni sztabowcy uczestniczyli w warsztatach operacyjnych, uaktualniali swoją wiedzę dotyczącą rejonów ewentualnych działań oraz zapoznawali się z aktualną sytuacją międzynarodową. Dodatkowo na strzelnicy Krzekowo odbyły się strzelania z  broni osobistej oraz strzelania sytuacyjne przy wykorzystaniu symulatora Śnieżnik.

Batalion manewrowy i pozostałe pododdziały wchodzące w skład Wyszehradzkiej Grupy Bojowej doskonaliły natomiast swoje umiejętności w trakcie pobytu na poligonie drawskim. Żołnierze 1. batalionu Legionów, w ramach szkolenia podtrzymującego zdolność do działania wykonali - razem z amerykańskim plutonem – strzelanie sytuacyjne podczas ataku na bazę. Wspólne zajęcia legionistów „Błękitnej” Brygady i amerykańskich kawalerzystów odbyły się w środę na pasie taktycznym Bucierz. Pozostałe pododdziały batalionu i kompanii rozpoznawczej zrealizowały dynamiczne strzelania sytuacyjne.

Od 1 stycznia br. Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej, pod dowództwem „Błękitnej” Brygady, rozpoczęła swój półroczny dyżur. W ramach utrzymywania gotowości do działania, zarówno dowództwo i sztab, jak i pododdziały Grupy Bojowej, uczestniczą we wspólnych szkoleniach. Szkolenie podtrzymujące zdolność pododdziałów Grupy do działania realizowane jest zarówno w systemie narodowym, jak i międzynarodowym. W czerwcu odbędą się zaś warsztaty podsumowujące sześciomiesięczny okres gotowości.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Seneka

    Wreszcie kolimatory docierają do liniowych jednostek WP... oby to tylko nie pokazówka przed kolegami z NATO

  2. Tomek

    Orban już dogadał się z Putinem http://energetyka.defence24.pl/310101,pakt-putin-orbn-pomoze-w-budowie-nord-stream-ii Kiedy wreszcie politycy zrozumieją, że Polska nie ma przyjaciół - wszystkie kraje prowadzące politykę w naszym regionie to w najlepszym razie konkurencja, a w najgorszym (Rosja, Niemcy) egzystencjalne zagrożenie?

Reklama