Siły zbrojne

Groty dla wojska zamówione. Będą nowe wersje

Fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl
Fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl

W Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu podpisana została umowa na kolejne dostawy karabinków GROT dla Sił Zbrojnych RP. Umowa dotyczy dostaw ponad 18 tys. karabinków GROT w latach 2020-26. Wartość umowy to ponad 177 mln zł. Broń trafi do żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk. Przy tej okazji poinformowano o dalszych planach jej rozwoju.

Jak podkreślił w komunikacie prasowym, płk Marek Pietrzak Rzecznik Prasowy WOT, już dla około 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego polski karabinek GROT był „pierwszą bronią”, na której budowali oni swoje nawyki w posługiwaniu się bronią. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) jako gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS), na bazie sprawdzonej konstrukcji karabinka GROT zamierza w dalszym ciągu rozwijać ten system. Zgodnie z założeniami gestora w kolejnych latach przewiduje się pozyskanie: 5,56 mm subkarabinka w kolbowym układzie konstrukcyjnym z lufą 10”, zestawów konwersyjnych na amunicję barwiącą UTM, 7,62×51 mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego oraz 40 mm granatnika podwieszanego.

Przypomniano przy tym, że pierwsze dostawy karabinków GROT na wyposażenie Sił Zbrojnych RP miały miejsce w 2017 roku. Dostawy te były realizacją umowy podpisanej w tym samym roku. W roku 2019 zakres umowy został zwiększony poprzez podpisanie aneksów. Sumarycznie dotychczasowe umowy na dostawy karabinków GROT z FB Łucznik, bez dzisiaj podpisanego kontraktu dotyczą dostaw 50 737 kompletów uzbrojenia.

Moją ambicją jest, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w MSBS Grot, jako podstawowy karabin.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Na mocy dotychczasowych umów do chwili obecnej na wyposażenie Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 36 737 sztuk karabinków GROT, pozostałe 14 000 kompletów zostanie dostarczonych do 2022 roku. Na mocy najnowszego kontraktu, podpisanego pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i FB Łucznik w dniu 8 lipca 2020 roku, na wyposażenie wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP trafi ponad 18 000 karabinków, dostawy będą realizowane w latach: 2020-2026.

Choć pierwszym użytkownikiem tej broni są nowo formowane Wojska Obrony Terytorialnej, to karabinki GROT trafiają od zeszłego roku również do jednostek Wojsk Lądowych - najpierw powietrznodesantowych, a od niedawna również zmechanizowanych. Prawdopodobnie w ramach dzisiejszej umowy nowe karabinki otrzymają też żołnierze wybranych jednostek Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, co będzie znacznym krokiem na rzecz przezbrojenia SZ RP jako całości w broń w standardzie NATO.

image
Fot. MON

W ramach podpisanej dzisiaj umowy do polskich żołnierzy trafi zmodyfikowana wersja karabinka, tzw. „A2”. Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji dotyczą poprawy ergonomii karabinka i żywotności elementów konstrukcyjnych broni. Zasadnicze zmiany w stosunku do wersji A1 dotyczą: zespołu łoża wydłużonego z nakładką, osłony łoża oraz chwytu przedniego. Elementy te będą produkowane przez radomską fabrykę i zostaną wyposażone w system mocowania akcesoriów MLOK.

image
Fot. MON

Modyfikacji zostanie też poddana rękojeść. Zmodyfikowany zostanie zamek wraz z iglicą, te zmiany mają poprawić wytrzymałości iglicy w zakresie treningu bezstrzałowego „na sucho”. Ostatnią zmianą w zakresie modyfikacji z wersji A1 do A2 będzie wymiana pasa nośnego dwupunktowego, w ramach której wydłużony  zostanie odcinek pasa do szybkiej regulacji. Płk Pietrzak podkreśla jednocześnie, że wszystkie dotychczas dostarczone karabiny wersji A0 zostały już zmodyfikowane do wersji A1.

Komentarze