Reklama

Siły zbrojne

Groty dla wojska zamówione. Będą nowe wersje

Fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl
Fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl

W Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu podpisana została umowa na kolejne dostawy karabinków GROT dla Sił Zbrojnych RP. Umowa dotyczy dostaw ponad 18 tys. karabinków GROT w latach 2020-26. Wartość umowy to ponad 177 mln zł. Broń trafi do żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk. Przy tej okazji poinformowano o dalszych planach jej rozwoju.

Jak podkreślił w komunikacie prasowym, płk Marek Pietrzak Rzecznik Prasowy WOT, już dla około 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego polski karabinek GROT był „pierwszą bronią”, na której budowali oni swoje nawyki w posługiwaniu się bronią. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) jako gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS), na bazie sprawdzonej konstrukcji karabinka GROT zamierza w dalszym ciągu rozwijać ten system. Zgodnie z założeniami gestora w kolejnych latach przewiduje się pozyskanie: 5,56 mm subkarabinka w kolbowym układzie konstrukcyjnym z lufą 10”, zestawów konwersyjnych na amunicję barwiącą UTM, 7,62×51 mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego oraz 40 mm granatnika podwieszanego.

Przypomniano przy tym, że pierwsze dostawy karabinków GROT na wyposażenie Sił Zbrojnych RP miały miejsce w 2017 roku. Dostawy te były realizacją umowy podpisanej w tym samym roku. W roku 2019 zakres umowy został zwiększony poprzez podpisanie aneksów. Sumarycznie dotychczasowe umowy na dostawy karabinków GROT z FB Łucznik, bez dzisiaj podpisanego kontraktu dotyczą dostaw 50 737 kompletów uzbrojenia.

Moją ambicją jest, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w MSBS Grot, jako podstawowy karabin.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Na mocy dotychczasowych umów do chwili obecnej na wyposażenie Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 36 737 sztuk karabinków GROT, pozostałe 14 000 kompletów zostanie dostarczonych do 2022 roku. Na mocy najnowszego kontraktu, podpisanego pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i FB Łucznik w dniu 8 lipca 2020 roku, na wyposażenie wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP trafi ponad 18 000 karabinków, dostawy będą realizowane w latach: 2020-2026.

Choć pierwszym użytkownikiem tej broni są nowo formowane Wojska Obrony Terytorialnej, to karabinki GROT trafiają od zeszłego roku również do jednostek Wojsk Lądowych - najpierw powietrznodesantowych, a od niedawna również zmechanizowanych. Prawdopodobnie w ramach dzisiejszej umowy nowe karabinki otrzymają też żołnierze wybranych jednostek Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, co będzie znacznym krokiem na rzecz przezbrojenia SZ RP jako całości w broń w standardzie NATO.

image
Fot. MON

W ramach podpisanej dzisiaj umowy do polskich żołnierzy trafi zmodyfikowana wersja karabinka, tzw. „A2”. Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji dotyczą poprawy ergonomii karabinka i żywotności elementów konstrukcyjnych broni. Zasadnicze zmiany w stosunku do wersji A1 dotyczą: zespołu łoża wydłużonego z nakładką, osłony łoża oraz chwytu przedniego. Elementy te będą produkowane przez radomską fabrykę i zostaną wyposażone w system mocowania akcesoriów MLOK.

image
Fot. MON

Modyfikacji zostanie też poddana rękojeść. Zmodyfikowany zostanie zamek wraz z iglicą, te zmiany mają poprawić wytrzymałości iglicy w zakresie treningu bezstrzałowego „na sucho”. Ostatnią zmianą w zakresie modyfikacji z wersji A1 do A2 będzie wymiana pasa nośnego dwupunktowego, w ramach której wydłużony  zostanie odcinek pasa do szybkiej regulacji. Płk Pietrzak podkreśla jednocześnie, że wszystkie dotychczas dostarczone karabiny wersji A0 zostały już zmodyfikowane do wersji A1.

Reklama

Komentarze (28)

 1. Lechu

  Ładnie wygląda ale z jakością kiepsko. Na około 30 sztuk (1pluton) sprawdzonych około 1/3 miała wady..

  1. Kazik :)

   To ja przepraszam, to jest broń czy deskorolka? Ma to służyć chyba żołnierzom - czy to pomyłka?

  2. pe-gaz

   Czyli co, sukces czy typowa ściema - jeżeli 1/3 z 30 szt. powinna wrócić do poprawy?

  3. Werter

   Galaktyczny sukces. Nie pański wręcz. Zadowolony?

 2. chętny

  Nie ważne ile. Ważne że polskie. I 5ak bym kupił

  1. Olo

   Podejście rodem z głębokiego XIX wieku. Nie ważne że złom ważne że nasze. Potem się dziwimy że jesteśmy na obrzeżach cywilizacji. Gdzie Cię nauczyli takiego patriotyzmu? W szkółce niedzielnej?

 3. mła

  180 000 000 zł za 18 000 karabinków daje 10 000 zł za 1 szt. (!rekord świata!)

  1. Antyprawak

   Podobno jest taniej jak samemu sie produkuje lol

  2. Strzelec pseudosportowy

   Ar-15(mil-spec) kosztuje około 3000zł w tym transport z USA, cło i marża sklepu, goły bez przyrządów. Nie rozumiem tej ceny MSBS-a, on jest pozłacany w środku czy co ? Pierwsze tłumaczenie jakie słyszę to że kupili maszyny i muszą zarobić. Ale ludzie od Ar-15 też kupili maszyny i cena jest dużo niższa. Niestety polskie firmy państwowe produkują drogo i ze średnią jakością delikatnie to ujmująć.

 4. Szakira

  3lata SZROTA A JEDNAK PRAWDA?

  1. Nieznany

   Szrot - idealne hahahah

 5. ursus

  Zabrali się za granatniki jednorazowe, a kupili... karabiny. Czy to oznacza, że trwa przymiarka do podwieszanych 40 mm, a tamtych nie będzie wcale?

  1. mick8791

   A co ma piernik do wiatraka? Potrzebne są i granatniki podwieszane i rewolwerowe.

  2. ursus

   A to że cały ten "cyrk" z granatnikami ciągnie się już bardzo długo i wciąż trzymam kciuki za jakiś przełom.

  3. asdf

   rewolwerowe? chyba w policji do miotania gazow lzawiacych, podwieszane lepsze

 6. Tom

  Prawda nigdy nie wyjdzie na jaw. Po prostu propaganda musi być.

  1. Następny płaskoziemca? W szczepionki też "nie wierzysz"?

  2. Superglue

   nie wierze w szczepionki, używałem MSBSA, jakby ktoś robił sabotaż w produkcji, w pewne aspekty nie mogłem uwierzyć!

  3. I tak zwyczajnie nie wstyd ci się tym chwalić?

 7. rmarcin555

  Czy te karabiny będą wyposażone w optykę/kolimator?

  1. Afganczyk

   W Afganistanie kolim kosztowal 120usd Mam go do dzisiaj

  2. Edi

   Oczywiście że nie

 8. KrzysiekS

  Kierunek modernizacji MSBS jak najbardziej dobry i mam nadzieję że to nie koniec. Eksport to czego brakuje w FB Łucznik. Państwo powinno intensywniej działać i wspierać PGZ (a nawet wymagać). Eksport uzbrojenia to również pieniądze do budżetu państwa.

  1. Kaczor

   PGZ DOST OD PAŃSTWA 120mln pln ostatnio jako WSPARCIE Gdzie jesteś Kaso?

  2. Roman

   Zapomnij o poważnym eksporcie broni której nie używa armia kraju produkcji. Ten karabinek po wejściu na uzbrojenie naszej armii musi trochę popracować aby wyeliminować wszystkie mankamenty. Poza tym, powinien mieć możliwość przetestowania w boju, np. na tzw misjach..Wtedy można oczekiwać propozycji zakupu. No i cena...

  3. Edi

   To co robili przez ostatnie 14 lat? Dlaczego nie został przetestowany w PKW?

 9. Adam

  Warto zwrócić uwagę że umowa przewiduje usunięcie wad konstrukcyjnych w wersjach A0 i A1.

  1. Edi

   Ale nie obejmują klientów cywilnych

 10. Obywatel

  Rządzący nie powinni traktować wojska jako tzw. ścianki.

  1. Tadziu

   Po gastronomicznej zawodowej tak sie,właśnie traktuje

  2. Czytający że zrozumieniem

   Ta a sam pewnie jesteś po podstawówce. Dla Ciebie pewnie ideałem erudyty szczycącym się elokwencją jest Trzaskoś co Warszawy nie potrafi ogarnąć...

 11. Ślązak

  Ten granatnik 40mm podwieszany już gotowy pod Grota, wersja snajperska oby to w miarę szybko poszło

  1. QRF

   To nie będzie wersja snajperska tylko karabin precyzyjny dla strzelców wyborowych w kalibrze 7,62x51 do strzelań na 600-800m.

 12. Patryjota

  Wysoka cena jednostkowa. Łucznik skończył się wraz z produkcją starego podciwego ak47.

  1. Pentagram

   M15 kosztuje 2850 ,pln Didkonaly n a krótki kontakt 300m

  2. SIEGFRIED

   Ak i później Akma wszędzie na wschodzie używa się tej nazwy 47 to wymysł imperialistycznych krajów.

  3. QRF

   A co to jest M15?

 13. Dalej patrzący

  Kiedy Grot "snajperski" 8,6 mm Lapua Magnum? Zasięg 2,4 km.

  1. endrju

   Jakoś wątpię, żeby z takiego składaka dało się w coś mniejszego od stodoły na te 2,4km trafić... :)

  2. rmarcin555

   @Dalej patrzący. Jaki grot snajperski? Przecież założenia jakie podałeś wymagają zbudowania broni od podstaw.

  3. superglue

   Tarnów robi bron snajperska

 14. Konrado Desperado

  Pan Pułkownik troszkę się pomylił, żaden Grot skierowany do WOT, nie został zmodyfikowany do wersji A1.

  1. Roman

   Tak twierdzą w Moskwie?

  2. Kazik :)

   Czyli co 36 737 szt bubli? A co z pozostałymi 14 000 będących w zamówieniu do końca 2022 roku - też wersja A1 bez poprawek do A2? Bo rozumiem, że dopiero wersja A2 (18 tys szt do 2026) to wyrób wiarygodny do użytku? Przypomnę, że JW Grom kupuje karabinki HK416 a nieszczęsnego kb Beryl pomiatanego przez ww. ministra wyprodukowano dla MON ok. 85 tys szt i miał całkiem niezłą opinię oraz sprawdzenie bojowe.

  3. QRF

   Czyli mamy wrócić do konstrukcji sięgającej lat 40 ubiegłego wieku? Ergonomia w Berylu mimo poprawek to nadal sowiecki skansen.

 15. Ass

  Mocniejsza iglica do strzelania na sucho to najważniejsze w przypadku naszej armii. Ważna jest też wiara, że wróg będzie potrzebował wchodzić w zasięg strzału z Grota, żeby wygrać wojnę z nami.

  1. Kopara

   Po co te kłamstwo od 2lat Wersja 0 to SZMELC TERAZ WERSJA 2

 16. Davien

  Tak ilość żołnierzy ma znaczenie szczególnie przy natarciu na systemy elektroniczne, teleinformatyczne, systemy OPL, czołgi, lotnictwo. Do nikogo nie dociera, że nawet armia FR opiera się na jądrze uderzeniowym. Dlaczego bo nie powierzysz pocisku przeciwpancernego za 2000 zł rekrutowi, nie powierzysz czołgu za 20-30 mln zł rekrutowi, nie powierzysz quada rekrutowi. Ale jasne najważniejsza jest jakość. Nie ważne że już czerwiec 1944 pokazał, że nie liczy się jakość sprzętu i fachowość obsługi a jedynie bombardowanie strategiczne. Jak koszt sprzętu wojskowego przekracza określoną granicę to tworzy się tańsze zamienniki z tego co jest i tak się dzieje od zarania dziejów, ale nie my wymyślimy wszystko od nowa, armia ochotnicza 20 dni szkoleń w roku jesteśmy bezpieczni. Oczywiście 500+ dla OT nie ma znaczenia. O czym tu pisać ten słaby klon i hybryda M16 z L86 został jednoznacznie oceniony już na tym forum w innych wątkach. Za to w przeciwieństwie do lewicującego zachodu my mamy lasy i samoloty M18 Dromader które tych lasów bronią przed pożarami a bez lasu w którym pszczoły mogą się schować jak jest upał praktycznie nie będzie istnieć pszczelarstwo dlatego w Unii Europejskiej najwięciej miodu produkują właśnie dwa mocno zalesione kraje: Polska i Ukraina.

  1. Leo69

   Ukraina jest członkiem tzw. Unii Europejskiej ??!!

  2. Od kiedy Ukraina jest w UE.

  3. Karol

   Ukraina jest w Europie fakt faktem nie jest członkiem unii ale jest w Europie

 17. ??? !!!!!!!

  ..nie istnieje cos takiego jak STANDARD NATO w zakresie kalibru i uzbrojenia.. to fake..false..FAŁSZ.. uzywa sie po prostu tego co mozna miec i w jak najmocniejszym kalibrze..... najlepsza bronia dla każdego amerykanina jest AK i Dragunov... a to, ze daja im do reki inne rzeczy to tylko z tego powodu iz brakuje AK i Dragunovów dla każdego i oczywiscie kalibry ponad 7.62 jak i 7,62.. inne opinie to FAŁSZ...BREDNIE... tak jak i opinie o standardzie 120 mm dla broni pancernej..

  1. Brum

   Kto daje do reki AK w USA. raczej AR 15, ruski trollu.

  2. pawlak

   To jest tzw marketingowy stereotyp

  3. FW190

   AK i SWD nie mają anałoga w mirie.

 18. Rambo John

  A kiedy kur.. wreszcie dostaniemy celowniki kolimator owe do tych "grotów"? a nie tylko muszka i przeziernik...!

  1. Jacek

   Muszka i szczerbinka oraz przeziernik to 2 różne systemy.

  2. GRD

   Celowniki, buty, kamizelki modułowe z osłonami balistycznymi, kompletne sorty mundurowe dobrej jakosci itd. itp. To tak na początek. Od samego dołu bym zaczął z wyposażeniem a nie od mżonek na temat kosmicznego sprzętu na defilady.

  3. Desantowiec

   Błaszczak M e wie o co chodzi KOLEGO

 19. Kazik :)

  Czy dobrze zrozumiałem, że te obecnie 36 tys szt (wersja A0-konwersja na A i A1) zostanie w ramach remontów średnich i głównych poprawiona do wersji A2?

  1. Bret

   A to źle?

  2. Kazik :)

   Niestety ale w kontekście wypowiedzi min. M.Błaszczaka i zamówionych 85 tys. kb Beryl przez MON to bardzo źle świadczy o jakości broni z FB Radom. Tłumaczy też wysoką cenę i brak zamówień zagranicznych. Ale ogólnie to dobrze, że się poczuwają do poprawy wad tylko dlaczego kosztem podatnika? Rozumiem też dlaczego P.A.Macierewicz tak długo negocjował cenę broni bo widział co jest.

  3. X

   A takie było pytanie ?

 20. Boguś

  Ja proponuję aby wojsko strzelało. Bo tak na kwartał 14 szt. amunicji, to jak lizak dla dzieci raz na święta. Śmieszą mnie limity na strzelanie.

  1. Franc

   Chłopie... ja zrobiłem 100 km w jedną stronę żeby strzelić z 6 sztuk pestek i powrót...... to jest śmiech na sali dopiero.

 21. Pytajnik

  Wojsko dalej chce wygrywać wojny karabinami, a nie rakietami?

  1. Wawiak

   Jedno i drugie jest potrzebne. Ciekawi mnie czy i kiedy zdecyduje się nasza armia na wersję bullpup? Chociaż dla niektórych jednostek.

  2. część całości

   Do prowadzenia wojny potrzebne są różne elementy. Od guzików poprzez bieliznę, rakiety po samoloty. Karabin jest niezbędny każdemu żołnierzowi. Wyjątki stanowią wyższa kadra dowódcza, której wystarcza broń krótka, medycy, kapelani.

  3. ziom

   Przecież tylko caracale zapewnią nam zwycięstwo. 50 caracali - co najmniej, za 13 miliardów. Wisła, F-35, czy kraby - to propagandowa ściema. Co, nie słyszałeś?

 22. roker

  Teraz tylko kamuflaz zmienić na Mape zamist tej ochydnej Wzty

  1. Jesion

   Za kilka lat powiesz że Mapa jest ochydna

  2. Gort

   A wz działa, czy nie działa?

 23. facetoface

  Super!!!

  1. Wojciech

   Super to bywało gdyby te pieniądze trafiły do firm produkujących broń rakietową, której mamy na lekarstwo. GROT-y się przydadzą ale to nie karabinki wygrywają wojny w XXI wieku.

 24. Czytelnik

  Brawo! Długie serie i we własny przemyśle. Oby tak dalej!

  1. gucio

   małe a cieszy, Jeszcze żeby się exportować nauczyli przecież to już nie prototyp.

  2. vvv

   ale nadal rdzewieje jak stara puszka na plaży oraz nadal odpada regulator :)

  3. Andrettoni

   Z eksportem to jest problem, bo nie chcemy konkurować z sojusznikami ani wspierać ich wrogów. Rosja nie ma takich problemów - sprzeda obu stronom, np. Indiom i Chinom, a jak sytuacja się zaogni, to sprzeda drugą partię uzbrojenia.

 25. SimonTemplar

  Cieszy nawet ten drobiazg. Jedyny element systemu "Tytan" wprowadzony do linii. Dziwne tylko, że MON szampanami nie strzela......

Reklama