Reklama

Siły zbrojne

GROT w rękach terytorialsów z Warmii i Mazur

FOT. MON
FOT. MON

Karabinki GROT trafiły do Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT. W miniony weekend żołnierze z batalionu lekkiej piechoty w Morągu kontynuowali szkolenie wyrównawcze. Tym razem poznali budowę karabinków GROT, zasady ich obsługi i eksploatacji. Odbyli także pierwsze szkolenie na strzelnicy.

Doskonalący swoje umiejętności na ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym mieli być zadowoleni z możliwości obsługi broni. Jak podaje MON, bardzo dobre oceny szkolenia uzyskało 85 ze 152 żołnierzy biorących w nim udział.

undefinedFOT. MON

Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Bryś zaznaczył, że jego żołnierze korzystają z najnowocześniejszej broni używanej przez Wojsko Polskie:

„GROT to najnowocześniejsza broń na światowym poziomie. Cieszę się, że żołnierze WOT od samego początku służby mogą się szkolić z jej obsługi.”

ppłk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty: w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie.

Reklama

Komentarze (12)

 1. pomz

  To jest krabinek Beryl! Berylów wyprodukowano kilkadziesiat tysiecy! Ale ten jest mój! Bez mojego karabinka jestem niczym! Czy jakoś tak to leciało w Full Metal Jacket ;)

  1. Rafal, Bialystok

   Te karabinki nie maja ze soba nic wspolnego. Beryl to gleboka modernizacja AK. Grot jest w calosci zaprojektowany i zbudowany od podstaw w Polsce. Grot ma wyzsza celnosc i duza wieksza odpornosc na przegrzewanie niz Beryl.

 2. Qwe

  Jeszcze dokupić Jelczy i już poziom obronności Polski się podniósł, nawet Amerykanie nie będą potrzebni. Specnaz i VDV a także rosyjska piechota morska ma wreszcie naprawdę twardego przeciwnika uzbrojonego w Jelcze i Groty, brawo.

 3. Z

  Wocioki to nasza duma i slawa !

 4. ww

  Czy to aby rozsądne ?. Nowoczesny sprzęt w pierwszej kolejności powinien trafiać do jednostek liniowych.

  1. Extern

   Ba może i powinien, ale jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi procedurami.

  2. Bash

   Czyli rozsądniej byłoby 2 razy szkolić jednostki, które mają mocno ograniczony cykl szkoleniowy?

  3. db+

   No to trzeba rozwiązać wszystkie dotychczas sformowane pododdziały WOT. One szkoliły się na Berylach. A nawet (apage) na AKMS...

 5. Kowalskiadam154

  Czy to przypadkiem nie wojsko powinno mieć pierwszeństwo w pozyskiwaniu nowego uzbrojenia a takie WOT powinno korzystać z broni wycofywanej z armi?

  1. m p

   A WOT to nie wojsko? Rozwinie Pan skrót WOT.

  2. Bash

   WOT to wojsko co nawet mówi rozwinięcie skrótu. Formacja, która ma mocno ograniczone szkolenie nie może korzystać z wyeksploatowanego sprzętu bo większość czasu poświeciłaby na jego remonty i szkolenie.

  3. Marek

   Przypuszczam, że gdyby Maciarewicz nie miał bzika na punkcie WOTu, Grot do dzisiaj nie ujrzałby światła dziennego. Mało tego. Kto wie, czy zamiast wejść do linii po kilku latach nie wylądowałby jako eksponat na jakiejś zakurzonej półce.

 6. AAA

  Doskonale, a gderającym, ze najpierw dla wojsko operacyjnych odpowiadam: - według was nowi kierowcy kat C powinni się najpierw szkolić na starych Jelczach i Starach?

 7. aegijo

  Przecież GROT to przypudrowany AKM z szyną RIS i ładną obudową.

  1. Rain Harper

   Masz na myśli brena2

  2. suawek

   widziałeś kiedy AKM?

  3. Marek1

   aegijo - nie bredź człowieku, NIC nie wiesz o MSBS

 8. Nick

  Grot to bardzo nowoczesny karabinek, jego modułowość czyni go wszechstronnym systemem broni. Jest to zupełnie nowa i rewolucyjna konctrukcja w wojsku polskim. I psełdo wachowcy niech najpierw sprawdzą jak sprawuje sie na testach, w których wypróbowano go razem z innymi popularnymi karabinkami służącymi w innych armiach wypadł dobrze. Radze to sprawdzić jest na youtube.

 9. sarater

  testowalem go i co ten niedopracowany złom za kosmiczne pieniadze wprowadza nowego i rewolucyjnego w porownaniu do np Beryla? odpowiedz - NIC! dziekuje za uwage

  1. marian

   Można wiedzieć czego nie dopracowali? Jak często się zacinał? Ile egzemplarzy Pan testował? Pytam z ciekawości, bo jeszcze nie miałem z tą bronią przyjemności.

  2. Aas

   A możesz powiedzieć jak wypada przy AK-12?

  3. jest już w internecie

   Na \"yt\" obejrzyj: \"Testy Porównawcze MSBS GROT\" Tam masz porównanie z różnymi konstrukcjami w tym H&K 416.

 10. lekko

  niech se szkola i jeszcze raz szkola. milo patrzec ze grot jest w sluzbie. w przyszlosci cala armia powinna byc w nie wyposazona.

 11. Marek

  Bardzo dobrze, że kupiono Grota z pominięciem obowiązujących procedur zakupów. Gdyby nie to, do dziś pewnie trwało by bezproduktywne młócenie słomy dotyczące tego karabinu. Co więcej nie wykluczam, że wcale nie wszedłby do linii.

 12. Arkady

  Kiedy Groty trafią w ręce Wojsk Operacyjnych? Czy będziemy je widzieli na strzelnicach tylko w weekendy?

Reklama