Reklama

Siły zbrojne

Grecki rydwan z sojuszniczym wsparciem. Wystartował „Iniochos 2021”

Fot. IDF/CC BY 4.0
Fot. IDF/CC BY 4.0

W Grecji wystartowały międzynarodowe ćwiczenia „Iniochos 2021”. Bierze w nich udział kilka państw z regionu Morza Śródziemnego, chociaż nie zabraknie odleglejszych uczestników, takich jak Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych. Ćwiczenia potrwają jeszcze kilka dni, a ich kulminacyjnym momentem będzie przelot nad ateńskim Akropolem.

Jak podały w niedzielę Izraelskie Siły Obronne (Israel Defense Forces) ich lotnictwo bierze udział w rozpoczynających się ćwiczeniach „Iniochos”, które odbywają się na terenie Grecji.  Wśród zadań, jakie czekają przed izraelskimi pilotami, są scenariusze prowadzenia walki powietrznej, dominacji oraz skutecznego zwalczania celów naziemnych.

Interesującym faktem jest, że IDF bierze udział w ćwiczeniach po raz szósty. Pierwszy raz nastąpiło to w 2015 roku, podczas których swój debiut zaliczyły także takie państwa jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone i Włochy (nieobecne w tym roku). Rok temu manewry się nie odbyły z powodu ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, więc można powiedzieć, że obecna edycja jest wyjątkowa, ze względu na wspomnianą pandemię, która wymusza zastosowanie dodatkowych środków ostrożności.

Izraelskie lotnictwo wystawiło do ćwiczeń kilka samolotów, w tym myśliwce F-16 z odpowiednio 107. i 120. dywizjonu. Ponadto udział biorą myśliwce F-15 z 69. dywizjonu, a także dyspozycyjny samolot Gulfstream G550 ze 122. dywizjonu.

Dowódca izraelskich sił powietrznych gen. major Amikam Norkin powiedział, że tego typu wspólne ćwiczenia wzmacniają współpracę partnerską oraz zdolności strategiczne izraelskiego lotnictwa. Dodał również, że piloci, poza wzmocnieniem więzi z partnerami, nauczą się operować w różnego rodzaju warunkach, by skutecznie prowadzić operacje powietrzne. Tegoroczne wspólne manewry będą możliwe, gdyż już w bazie Andravida znajdują się myśliwce pozostałych uczestników:

„Iniochos” to ćwiczenia lotnicze, które są jednymi z największych prowadzonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Odbywają się na terenie Grecji od 1988 roku, a już od roku następnego zyskały międzynarodowy charakter. Jedną z głównych baz, w której stacjonują sojusznicze maszyny, jest baza Andravida w północno-zachodniej części półwyspu Peloponeskiego.

Reklama
Reklama

Do uczestników obecnej edycji „Iniochos 2021” (poza Grecją) zalicza się jeszcze następujące państwa:

  • Stany Zjednoczone (myśliwce F-16, drony bojowe MQ-9 Reaper oraz latające cysterny KC-135),
  • Francję (myśliwce Mirage 2000D oraz Rafale),
  • Izrael (myśliwce F-15 oraz F-16),
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie (myśliwce F-16),
  • Cypr (śmigłowce AW139),
  • Hiszpanię (myśliwce F/A-18 Hornet),
  • Kanadę.

Celem tego typu ćwiczeń jest przeprowadzenie możliwie jak najbardziej realistycznego treningu z udziałem maszyn różnego typu. Lotnicy sprawdzają swoje umiejętności w prowadzeniu ataku (na cele zarówno powietrzne jak i nawodne oraz naziemne), a także obrony powietrznej, bliskiego wsparcia powietrznego, dynamicznego namierzania celu. W programie manewrów znajduje się symulowanie prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych. Mnogość różnego rodzaju scenariuszy sprawia, że te ćwiczenia „Iniochos” są niezwykle atrakcyjne dla państw uczestniczących w nich. 

Obecna edycja ma potrwać do końca kwietnia. W programie ma znaleźć się spektakularny przelot nad Atenami, w tym nad Akropolem. Te wydarzenie będzie stanowiło idealny moment dla wielu miłośników lotnictwa, którzy od blisko dwóch lat oczekują na przelot wojskowych maszyn.

Kacper Bakuła

Komentarze