Reklama

Siły zbrojne

Grecja znalazła pieniądze na ciężkie śmigłowce Chinook

Fot. stefg74/CC-BY-2.0
Fot. stefg74/CC-BY-2.0

Dwa lata zajęło greckiemu rządowi wyasygnowanie funduszy na zakup śmigłowców transportowych CH-47D Chinook. Za sumę 125,8 mln dolarów Grecy chcą pozyskać 10 maszyn pochodzących z zapasów US Army. 

Decyzja o uzupełnieniu floty posiadanych już 15 ciężkich śmigłowców transportowych Chinook o kolejne 10 maszyn została podjęta przez grecki rząd w październiku 2013 roku. Zezwolenie Departamentu Stanu USA na tą transakcję zostało udzielone w grudniu 2014 roku. Obejmuje ono nie tylko same śmigłowce, ale też części zapasowe (łącznie z trzema silnikami T55-GA-714A) i zaawansowane systemy radioelektroniczne oraz wsparcie logistyczne i szkolenie.

Od niemal roku rząd grecki wstrzymywał się z finalizacją transakcji ze względu na kryzys, problemy finansowe i zmianę priorytetów w finansowaniu. Obecnie zapadła jednak decyzja o wyasygnowaniu na ten cel 125,8 mln dolarów. Pierwsza transza ma zostać zapłacona przed końcem 2015 roku, natomiast całość płatności zostanie zrealizowana do roku 2022, równolegle z dostawami sprzętu. 

Reklama

Komentarze (13)

 1. zLoad

  A skad bankruci wzieli na to pieniadze ? Pozyczka z Rosji

 2. dropik

  oni ponoć nadal wydają 2% pkb na zbrojenia. nie wiem jak UE się mogla na to zgodzić, jakby im przyciąć po polowę to może byśmy od nich odkupić jakieś leopardy albo inne łodzie podwodne

  1. rurek

   A ile ma wydawać kraj mający realny konflikt z silnym sąsiadem ?

 3. raaaaaaff

  Nie spełniał wymogów przetargu, jest za duży.

 4. sadam

  Nie rozumiem dlaczego Polska nie może do 50 śmigłowców które mają być kupione "dobrać" 20 CH-47D Chinook z rezerw USA za kwotę 260 mln usd czyli nieco ponad 1 mld zł. zamiast kupować nowe za 5 mld...

  1. gość55

   Odpowiedz jest prosta bo my musimy mieć stare - nowe.

  2. say69mat

   Trzeba pomyśleć i zredagować 'letter of request', skomunikować się z rządem USA. Następnie przygotować infrastrukturę przeszkolić pilotów itp. itd. W sumie, po co ten cały zgiełk, skoro mamy C-cale i żyjemy na zielonej wyspie, w cudownej Nibylandii.

  3. borowy

   Bo jakby to wyglądało, że mamy w kraju 2 wielkie "polskie" fabryki (abstrahując oczywiście od tematu jaka firma jest producentem tych heli), które dają zatrudnienie ogromnej rzesz związkowców a kupujemy śmigłowce zbudowane w innym kraju, tym samym dajemy zarabiać innym w sytuacji gdy te pieniądze powinny trafić do polskiego pracownika, budżetu, obywatela. A na dodatek to heli używane!!! Jak to tak, czy Polski nie stać na nowy, nowoczesny sprzęt wybudowany (stworzony) przez polskich specjalistów, który przecież mają ogromne osiągnięcia na tym polu?

 5. gość

  Doskonały przykład dla Polski 15 Chinook-ów za 125,8 ml. $. To dlaczego my nie skorzystamy z tych zapasów i nie kupimy w trybie zamówienia nadzwyczajnego: F 16, AH 64, CH 60 i kilka innych niezbędnych dla naszej armii zabawek.

  1. AS1

   CH-60 bylo by trudno kupic ;) us nawet ich nie ma , a tak powaznie jak chcemy miech uzywane F15 ,F18 ,F16 czy UH-60 , CH-47 , AH-64 to po pierwsze kupujemy kota w worku , nie wiemy w jakim stanie technicznym sa te maszyny (amerykanscy technicy nie bez powodu odeslali akurat te pojedyncze egzemplaze do magazynow) , ile bedzie kosztowac przywrocenie ich do stanu uzytecznosci , po drogie AH-64, UH-60 ,CH47, F15 , F18 nie mamy wyszkolonego personelu do obslugi , co tez bedzie kosztowac , po trzecie potencjalny zakup zalezy od naszych rzadzacych , a jak wiadomo oni nic dobrze zrobic nie umieja , wiec szanse na to sa nierealne , niestety , Po czwarte ja osobisce jestem za kupowanie nowego , nie urzywanego uzbrojenia , co do ktorego mamy pewnosc do stanu technicznego i niezawodnosci , jestesmy 40 milionowym narodem i stac nas na zakup nowego sprzetu , problemem u nas jest niegospodarnosc , ile pieniedzy naprawde poszlo w ciagu ostatnich 25 lat na armie ? a ile zostalo ''zrabowanych'' spowrotem do budzetu ? ile zostalo '' ukradzionych'' przy niekorzystnych przetargach ? jak by to wszystko policzyc , to spewnoscia bylo by nas stac na 2-3 eskadry F16 , ale jak nasza polityka wyglada , wszyscy wiemy a na to ze cos sie zmieni sie nie zanosi , to drodzy rodacy czas sie zmobilizawac i stworzyc wlasna parie np.''Patriotow'' wystawic wlasnych kandydatow , to jest jedyny sposob zeby cos zmienic.

 6. nie wierzę w to co licze

  czy ja dobrze policzyłem: jeden Chinook kosztuje 12,5 mln dolarów, a jeden Caracal 60 mln dolarów? Wiem, że różne wersje Caracala zamawiano, że morskie są dużo droższe, ale średnio 5 razy drożej niż bardzo drogie Chinooki?

  1. kiciuś

   Ech żebyś jeszcze rozumiał co czytasz!! Nie zapominaj, że my kupujemy nowe a Grecy używane helikoptery. Teraz kumasz?

  2. xxx

   tyle że większość naszych caracali to wersje specjalne z dodatkowym wyposażeniem często podwajającm cenę maszyny. Te greckie to pewnie 20 letnie golasy : coś jak podstawowa dacia Lodgy vs Merc A classe AMG

 7. JKJ

  Lol państwo się prawie posypało, ludziom obcięto emerytury, wyspy wystawiono na sprzedaż ale kaska na amerykański sześć się znalazła. Grecy dają się okradać jak widać już nie tylko przez Niemców

  1. ecik

   Chyba ja też chciałbym aby Polska dała się okraść na 120 mln $. W zamian za to można by zaoszczędzić na "karakanach" co najmniej 10 razy tyle.

 8. simplus

  a niby bankrut;) to chyba po to by imigrantów na stary kontynent przewozić

 9. ryszard56

  no teraz jak wiecie Armia Nasza dostanie mniej pieniędzy taka to reforma 39 rok niestety

 10. maczek

  a ze mnie sie śmiali jak mowilem o chinookach jako transportowcach

 11. orca

  Glupota kompletna. EU dofinansowujac Grecje powinno w proporcjonalnej czesci kontrolowac Grecki budzet. A nie, miliardy dajemy Grecji a oni je w czesci oddaja Ameryce za sprzet. Wyzucic z EU, odgrodzic sie od Grecji, i niech sobie radza. Plaze i slonce mamy w Hiszpani czy Turcji.

 12. zxxc

  przykład dla nas. Oni się zbroją przeciwko Turcji. My mamy poważniejszy problem

 13. okl

  No śmiech na sali , pół europy zrzuca się na ich zadłużenie, ale na śmigłowce mają

Reklama