Reklama

Siły zbrojne

Grecja kupuje kolejne śmigłowce CH-47D Chinook

Grecki CH-47D Chinook - fot. Jerry Gunner/wiki
Grecki CH-47D Chinook - fot. Jerry Gunner/wiki

Grecja podjęła decyzję o zakupie kolejnych 10 śmigłowców transportowych Boeing CH-47D Chinook. Dołączą one do 15 śmigłowców tego typu, znajdujących się na uzbrojeniu Greckich Wojsk Lądowych. Maszyny będą pochodzić z magazynów US Army. 

Zakup 10 ciężkich śmigłowców transportowych został 9 października zaaprobowany przez Stały Komitet do Spraw Zamówień Obronnych greckiego parlamentu. Pozwala to na wystosowanie oficjalnego wniosku do strony amerykańskiej. 

Jak informuje portal IHS Jane's, cena pojedynczej maszyny może sięgać 5 milionów dolarów. Jednak ostateczna wartość kontraktu będzie zależeć od Amerykanów. W obecnej chwili U.S. Army potrzebuje każdych pieniędzy. Zakonserwowane zapasy nieużywanych maszyn to dobre źródło dochodów.  

Reklama

Komentarze (4)

 1. XYZ

  A my "remontujemy" fregatę. Skoro za te pieniądze nie można dokończyć Ślązaka to może by je przeznaczyć na Chinooki, skoro odchodzimy od użytkowania posowieckigo sprzętu?

  1. Muflon

   Posłuchaj, cena faktycznie jest atrakcyjna, a grom miałby więcej opcji, ale nasza flota jest w opłakanym stanie, mamy siły godne, co najwyżej kraju rozmiaru łotwy, więz musimy, chociarz ten sprzęt modernizować

 2. Jan

  Nasze Wojska Lądowe bardziej potrzebują Chinook'ów niż Leopardów. Cena jest super atrakcyjna

  1. XYZ

   Z całym szacunkiem - Polska potrzebuje i tego i tego. I rozwjania własnych technologii. Oraz wprowadzania ich do użytku. Naszym problemem nie jest brak innowacyjności tylko "prywata" będących u władzy, brak wiary we własne możliwości i złe dystrybuowanie pieniędzy.

 3. Mariusz Bażan

  Kupowanie tak wartościowego i potrzebnego sprzętu za tak okazyjną cenę wydaje się być poniżej polskiej godności:-) Co innego zaaplikować za podobne pieniądze jakiś MLU naszym Sokołom - MON z miejsca podchwyciłby pomysł.

 4. asd

  Grecy mają dość silną armię pomiomo kryzysu ;d

Reklama