Reklama

Siły zbrojne

Górski Karabach: armeńskie Iskandery użyte bojowo?

Fot. Jonj7490/CC BY-SA 4.0
Fot. Jonj7490/CC BY-SA 4.0

W mediach społecznościowych opublikowany został materiał filmowy dokumentujący pierwsze bojowe użycie wyrzutni taktycznych pocisków balistycznych 9K720 Iskander przez armeńską armię. Na nagraniu wystrzelone zostały w krótkim odstępie czasu dwa pociski balistyczne tego typu.

Co ciekawe materiał ten został opublikowany i rozpowszechniony na kilka godzin przed podpisaniem armeńsko-azerskiego porozumienia o zaprzestaniu działań wojennych z udziałem Rosji w roli mediatora. Nie jest jasne czy nagranie prezentujące strzelania z armeńskich Iskanderów zostało wykonane tego samego dnia, czy już wcześniej. Wydarzenie to stanowi jednak precedens i świadczy o pierwszym bojowym wykorzystaniu systemów Iskander w konflikcie zbrojnym.

Strona azerska wielokrotnie informowała o odwetowym ostrzale rakietowym swojego rdzennego terytorium, w tym drugiego pod względem liczby ludności miasta Azerbejdżanu — Gandży. Do ataków tych były jednak jak dotąd wykorzystywane starsze wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych takie jak Scud-B czy Toczka. Azerski resort obrony informował o zniszczeniu kilku wyrzutni pierwszego z wymienionych systemów, a także opublikował materiał wideo wykonany przez rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny, na którym widoczna jest pojedyncza bateria systemu Scud-B złożona z dwóch wyrzutni i trzech towarzyszących im wozów wsparcia zajmująca pozycje ogniowe.

Na uzbrojeniu Armeńskich Sił Zbrojnych znajduje się kilka różnych typów taktyczno-operacyjnych systemów pocisków balistycznych produkcji radzieckiej i rosyjskiej. Wśród nich można wymienić wyrzutnie 9K72 Scud-B (z pociskami R-17), 4 lub 8 wyrzutni systemów 9K720 Iskander oraz 7-8 wyrzutni systemów 9K79 Toczka. Systemy te są wykorzystywane do uderzeń na ważne cele lądowe takie jak ugrupowania i obiekty przeciwnika oraz obiekty infrastruktury cywilnej znajdujące się w dużej odległości na dalszym zapleczu przeciwnika. Jedną z wyrzutni Scud prawdopodobnie utracono w trakcie działań.

image
Reklama

Komentarze