Siły zbrojne

Głuszec lądował awaryjnie w polu

Fot. PZL Świdnik
Fot. PZL Świdnik

Śmigłowiec W-3PL Głuszec lądował awaryjnie na polu w pobliżu wsi Brudnia, około 15 km na wschód od 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Podczas lotu treningowego w kabinie pojawił się dym. Dowódca zdecydował o natychmiastowym lądowaniu i opuszczeniu maszyny.

Zdarzenie miało miejsce 25 listopada 2020 roku w godzinach popołudniowych. Państwowa Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o tym zdarzeniu o godzinie 15:36 i oddelegowała do akcji cztery jednostki. W incydencie, jak informuje rzecznik 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu mjr Piotr Dajczak, nie ucierpiał żaden z trzech członków załogi. Śmigłowiec odbywał lot treningowy, podczas którego w kabinie pojawił się dym i podjęto decyzję o lądowaniu w przygodnym terenie. Maszyna lądowała na polu przy drodze łączącej miejscowości Brudnia i Wola Stanomińska. W obecnej chwili okoliczności incydentu są badane.

Śmigłowce W-3PL Głuszec znajdują się na uzbrojeniu 2. Eskadry 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Jest to specjalistyczny wariant śmigłowca W-3 Sokół wyposażony w głowicę optoelektroniczną, zdalnie kierowany karabin maszynowy kalibru 12,7 mm w wieżyczce pod nosem oraz szeroką gamę uzbrojenia podwieszanego na zewnętrznych pylonach. Awionika została wzbogacona o systemy cyfrowe, wspomagające m. in. nawigację i prowadzenie ognia z broni pokładowej.

Reklama
Reklama

Komentarze