Reklama

Siły zbrojne

Generał Śliwka wykonał ostatni lot wojskowy

Generał broni Jan Śliwka (z lewej), fot. Fot. 3 BROP.
Generał broni Jan Śliwka (z lewej), fot. Fot. 3 BROP.

Po 40 latach służby wojskowej we wtorek swój ostatni lot w lotnictwie wojskowym Sił Zbrojnych RP wykonał generał broni Jan Śliwka. Doświadczony pilot w związku ze wzorowym i sumiennym wykonywaniem obowiązków został odznaczony Medalem za Długoletnią Służbę Wojskową.

Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. pilot Śliwka ostatni raz będąc za sterami doskonale znanego mu samolotu TS-11 Iskra wylądował we wtorek na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku dokąd przyleciał z bazy w Dęblinie. Zanim pojawił się na płycie, zaprezentował na niebie kilka figur akrobacji lotniczej, a już po wylądowaniu zdał meldunek o wykonaniu ostatniego lotu. Przelotem pożegnała generała eskadra czterech samolotów F-16, które stacjonują w Łasku.

40 lat zleciało nie wiadomo kiedy. Gdybym miał teraz mówić minutę za każdy lot musielibyśmy tu stać bardzo długo. Są tu z nami moi pierwsi instruktorzy, którym chciałbym dziś podziękować.

gen. Jan Śliwka

Za realizację swojej lotniczej pasji podziękował też przełożonym, podwładnym oraz żonie. Obiecał, że teraz już "tylko rodzina i hobby". Jak jednak przyznał, hobby to oczywiście lotnictwo.

Obecny na uroczystości Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika podkreślał pełen profesjonalizm gen. Śliwki i jego wzorową realizację zadań.

Pan generał Śliwka, wykonując swoje zadania, spędził w powietrzu 40 lat. Czy można ten czas podsumować w kilku zdaniach? Absolutnie nie. To pełna determinacja wykonywania zadań. Tak, jak huk tych startujących teraz maszyn, tak samo wyglądało 40 lat życia generała Śliwki. Będąc moim zastępcą przez okres prawie pięciu lat, wykazał się nie tylko determinacją, ale również poświęceniem, pasją i przede wszystkim zawsze poczuciem dobrze wykonywanej pracy, służby żołnierza.

Gen. Jarosław Mika

Dodał, że ukochanemu przez niego rodzajowi sił zbrojnych – siłom powietrznym – poświęca całe serce. Zwrócił również uwagę na wychowywanie przez niego młodych pilotów.

Gen. Śliwka w związku ze wzorowym i sumiennym wykonywaniem obowiązków na wniosek ministra obrony narodowej został odznaczony przez prezydenta Medalem za Długoletnią Służbę Wojskową.

Reklama
Reklama

Podczas uroczystości pilot dokonał także przejęcia samolotu "Grupy Archeo Łask" - Mig-21, którym latał w jednostce w Łasku.

Gen. broni pilot Śliwka ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku na stanowisku starszego pilota klucza lotniczego. W pułku w Łasku zajmował kolejno stanowiska: nawigatora eskadry lotniczej, dowódcy eskadry lotniczej. W 1997 r. został dowódcą 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Dowodził też 2. Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, był szefem szkolenia 3. Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu. Pełnił też funkcję dowódcy Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie oraz Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Finderup w Danii. W 2016 r. objął stanowisko zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jest pilotem klasy mistrzowskiej i instruktorem oblatywaczem na TS-11 Iskra, MiG-21UM, MiG-21M, MiG-21MF.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama