Reklama

Siły zbrojne

Generał Patalong odchodzi do cywila

Fot. Wydział Komunikacji Społecznej DKWS
Fot. Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

Generał dywizji Piotr Patalong, były dowódca Wojsk Specjalnych odchodzi do cywila. Jego pożegnanie odbyło się w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie.

Gen. dyw. Piotr Patalong decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 31 stycznia 2018 roku został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy.

undefined
Fot. Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

Podczas uroczystego pożegnania w Sali Tradycji Wojsk Specjalnych mieszczącej się w kompleksie krakowskiego DKWS, generał bryg. Wojciech Marchwica dziękował odchodzącemu do rezerwy generałowi Patalongowi za czas jego służby. Podkreślił, iż wraz z jego osobą z rodziny wojsk specjalnych odchodzi „kawał” historii tej formacji.

Jak podaje DKWS, gen. bryg. Marchwica zaznaczył również, że gen. Patalong należał do tych nietuzinkowych dowódców, którzy całe swoje życie podporządkowali bezwarunkowo dobru służby i wiele dla niej poświęcili.

W czasie uroczystości odczytano także list dowódcy amerykańskich sił specjalnych (USSOCOM) gen. Raymonda Thomasa. Następnie głos zabrał uczestniczący osobiście w uroczystości gen. dyw. w st. spocz. Michael Repasss, który do połowy 2013 roku dowodził amerykańskimi wojskami specjalnymi w Europie (Special Operation Command Europe). Amerykańscy dowódcy podkreślali zasługi generała dyw. Piotra Patalonga dla rozwoju i umocnienia współpracy wojskowej sił specjalnych USA i Polski.

undefined
Fot. Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

Gen. Patalong miał w swoim wystąpieniu dziękował zebranym za wspólne lata służby. Podkreślił, iż niezwykle ceni sobie fakt, iż może żegnać się z mundurem w miejscu gdzie bije serce wojsk specjalnych czyli w jego krakowskim dowództwie i że dzieje się to w asyście pocztów sztandarowych wszystkich jednostek wojsk specjalnych oraz 18 bdsz i 7 batalionu kawalerii powietrznej. Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć i wpisem do księgi pamiątkowej DKWS.

Generał dywizji Piotr Patalong jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1985 r.), Akademii Obrony Narodowej (1996 r.), Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Londynie (2009 r.), ukończył również Kurs Oficerów Operacyjnych NATO na Akademii Obrony Sił Zbrojnych Holandii (1996 r.), Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej (2005 r.), oraz kurs RANGER, PATHFINDER, JUMPASTER w Stanach Zjednoczonych.

undefined
Fot. Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

Służbę rozpoczął jako dowódca plutonu rozpoznawczego w 12 Dywizji Zmechanizowanej. W tej samej dywizji zajmował stanowiska: dowódca grupy specjalnej 12 Kompanii Specjalnej, dowódca plutonu specjalnego 56 Kompanii Specjalnej, dowódca zespołu kadrowego 56 Kompanii Specjalnej. Po ukończeniu studiów na AON w 1996 r. został przeniesiony do 6 Brygady Desantowo-Szturmowej, gdzie objął stanowisko starszego oficera wydziału rozpoznawczego w sztabie 6BDSz. W latach 1997-2002 skierowany został do służby w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, tam obejmował kolejno stanowiska: zastępca szefa szkolenia 25DKPow., szef szkolenia 1 Pułku Kawalerii Powietrznej, dowódca 7 batalionu Kawalerii Powietrznej. W styczniu 2002 roku powrócił do 6BDSz na stanowisko dowódcy 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego, którym dowodził do 2004 r.

Następnie w 2005 roku otrzymał rozkaz objęcia obowiązków dowódcy 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu. W czerwcu 2006 roku został dowódcą Jednostki Wojskowej GROM. W marcu 2008 roku po raz drugi wyznaczony został przez ministra Obrony Narodowej na dowódcę 18bdsz. Od października 2008 roku pełnił obowiązki szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych, a od 15 sierpnia 2010 roku - Dowódcy Wojsk Specjalnych. W styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko Inspektora Wojsk Specjalnych.

Generał Patalong uczestniczył w kilku misjach poza granicami kraju, m.in. na stanowiskach: oficer operacyjny (UNPROFOR), szef sztabu - zastępca dowódcy PKW w Bośni i Hercegowinie (SFOR), dowódca Grupy bojowej w PKW Irak. Posiada uprawnienia instruktora spadochronowego klasy mistrzowskiej.

Reklama

Komentarze (8)

 1. były_trep

  \"dobra\" zmiana, smutne.... Panu Generałowi życzenia wszystkiego najlepszego i... powrotu do służby gdy Ojczyzna będzie w potrzebie

  1. cywil

   dorze, że były /dobra zmiana/

 2. int.

  gen. Bogusław Samol również

  1. Marek1

   Płk. Gastał również poszedł \"pod kapelusz\" ... p. Błaszczak kończy co zaczął jego poprzednik. Na tapecie znowu WS ...

 3. marko

  mam nadzieję Piotrek, że teraz czas pozwoli Ci na spotkanie z Kolegami z Promocji 1985 !

 4. Rezerwista

  Za Wałęsę i Komorowskiego( MON), wszyscy żołnierze zawodowi kończyli służbę w wieku 56- 68 lat Jakoś nikt wtedy ich nie bronił, chociaż większość chciała dalej służyć

 5. BREN

  Polska musi być bardzo bogatym krajem jeśli stać na s na pozbywanie się doświadczonych dowódców....

 6. Zulek1974

  Szkoda Panie Generale.

 7. Roman

  Ale sądząc przynajmniej ze zdjęcia to gen. dyw. Patalonga pożegnał oficer US Army w stopniu LTC (ppłk), a gdzie był ów wzmiankowany US Army MG (Ret.) Michael S. Repass?

 8. lolo

  Bardzo szkoda takich oficerów, mam nadzieję że zostawia Pan godnych następców. Największy szacunek i chwała Panie Generale!

Reklama