Reklama

Siły zbrojne

Generał Mika uspakaja: "Nie mam symptomów"

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, u którego potwierdzono obecność koronawirusa, w przytoczonym przez PAP wywiadzie z jedną z gazet, powiedział, że czuje się dobrze i - mimo choroby - nie ma żadnych symptomów. Jak dodał, koronawirusem zaraził się w Niemczech, skąd wrócił w piątek wieczorem.

Gen. Mika pytany przez dziennikarzy, jak się czuje, odpowiedział: "super, powiem szczerze, że jestem bardziej wypoczęty niż w pracy, bo przez ostatnie dwa dni nie jestem aktywny tak bardzo, jak na co dzień". 

Jednak symptomy koronawirusa mogą być niewidoczne. Możemy w ogóle nie wiedzieć, że jesteśmy zakażeni, a po prostu myśleć, że to przeziębienie. Tak było w moim przypadku

Gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Na pytanie, jak doszło u niego do zakażenia, opowiedział, że po powrocie z Wiesbaden, z konferencji dowódców zaangażowanych w ćwiczenie Defender Europe, przyszła informacja od dowódcy US Army Europe, że jeden z jej uczestników, gen. Salvatore Farina, szef sztabu armii włoskiej, jest chory. 

Ten sygnał otrzymałem w niedzielę wieczorem, ok. godz. 20. Wtedy podjąłem decyzję, że natychmiast udaję się - z osobą, która była ze mną - na badania do szpitala na Szaserów

Gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

 Jak dodał, rozmawiał już także telefonicznie z gen. Fariną. "Zadzwonił i powiedział +przepraszam, Jarosław, że cię zaraziłem+. Odpowiedziałem mu na to, że przecież nie mógł wiedzieć. On zresztą twierdzi, że też pomimo choroby nie ma żadnych symptomów" - powiedział. Generał Mika wrócił w piątek późnym wieczorem, samolotem wojskowym. Podkreślił, że zgodnie z procedurami wszyscy, którzy byli z nim na pokładzie, zostali objęci kwarantanną. "Wiem już, że jeden z oficerów nie jest zakażony, wynik jest ujemny" - powiedział.

Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczny, zwłaszcza personelowi Wojskowego Instytutu Medycznego. Widzę tu na każdym kroku wielką dbałość nie tylko o pacjentów, lecz także o bezpieczeństwo i zachowanie wszelkich procedur

Generał, Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Pytany, czy jego żona i kierowca też są w szpitalu, powiedział, że wszyscy, którzy mieli z nim kontakt są objęci kwarantanną. "Nie mam z nimi kontaktu. Tylko ścisłe przestrzeganie przepisów dotyczących zapobieganiu chorobom zakaźnym może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa" - zaznaczył gen. Mika. Podziękował też wszystkim za ciepłe słowa. Jak przyznał, dostał w ostatnim czasie "chyba z 500 sms-ów". "To bardzo miłe. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za życzliwość i wsparcie" - powiedział.

Źródło:PAP

Komentarze (7)

 1. Olo

  z analizy genomu koronawirusa wynika że pochodzi z USA. A mutacje Iran, Włochy, Tajwan, Korea nie pochodzą z Chin lecz też z USA.

  1. rED

   Z Rosji z Olgino.

  2. Ciekawy

   Jest coś, co nazywa się "ola gum". Doskonale się rozciąga i idealnie chroni przed wirusem. A, że się po takim zabezpieczeniu człowiek udusi? Cóż. Nie umrze od koronawirusa przynajmniej. USA celowo wypuściło wirusa, żeby go u siebie mieć? Brednia. Chińczycy celowo wypuścili wirusa, żeby go u siebie mieć? Kolejna brednia. Nie wykluczam celowej roboty. Ale nie w wykonaniu administracji w miarę racjonalnie działającego państwa, która ma to do siebie, że nie lubi mieć bajzlu u siebie.

  3. Premier pinokio

   Też jestem tego zdania, gospodarka Chin doganiała usa i to było solą w oku, przy okazji uderzyli w resztę świata, teraz chcą kredytów państwom udzielać na logikę coś tu nie gra, zaraz lek wynajdą

 2. Medicos

  820 czynnych respiratorow w polsce Totalny chaos w szpitalach wojewódzkich i powiatowych BO MZ nakazał im tworzenie sal zakaźnych JAK? CZYM ? Brak lekarzy i sprzętu i środków higienicznych Ale 2 mld pln poszlo ma tvp a następnie 3 na bumar i jeszcze 2 na Gawrona LUDZIE!!!!!

 3. radix

  Gdyby nie TVP to byś oglądał na okrągło tylko fake niusy z TVNu. Za te dwa miliardy TVP dużo daje i jak ma być pluralizm, to jedna telewizja musi pokazywać co robi rząd. A ty sobie przełącz kanał na inny z 300 polskojęzycznych jeśli cię nadmiernie razi.

 4. Tak

  Tak każdy powinien mieć możliwość zbadania się na obecność koronawirusa.

  1. Marek

   Zważywszy na to, że bogate Niemcy ograniczają dostępność do testów, rzekłbym, że to są pobożne życzenia.

 5. Ustawiator

  Klonowa do ewakuacji

 6. Kasia

  Takich jak on (bez symptomów) sa już w Polsce tysiące i nieświadomie zarażają kolejnych. Dlaczego zwykły obywatel nie może sprawdzić, czy jest nosicielem???

  1. Jasio

   Pieniądze,pieniądze,pieniądze ale na propagandę tvpis to znaleźli 2 miliardy

  2. gugluk

   Jeżeli każdy by się chciał przebadać czyli 37 mln. ludzi to skąd wziąć szczepionki ? Możesz sprawdzić prywatnie zwykły obywatelu tylko zabulisz.

  3. Oczywiście trzeba było płacić abonament. A ja tam oglądam TVP

 7. Kóma

  tak prawdę mówiąc, to on nie wykazuje żadnych innych symptomów też, nie tylko tych chorobowych związanych z koronawirusem. Ups, pardon, zapomniałem, ma jednak wyraźny symptom bmw !!!