Reklama

Siły zbrojne

Generał Andrzejczak pozostanie Szefem Sztabu Generalnego

Generał Rajmund Andrzejczak. Fot. st. chor. szt. mw. Arkadiusz Dwulatek/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ.
Generał Rajmund Andrzejczak. Fot. st. chor. szt. mw. Arkadiusz Dwulatek/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ.

Prezydent Andrzej Duda mianuje generała Rajmunda Andrzejczaka na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego na kolejną kadencję – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Rajmund Andrzejczak pełni stanowisko szefa SG WP od lipca 2018 roku, kiedy otrzymał stopień generała broni. Z kolei w listopadzie 2019 roku zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, prezydent Andrzej Duda wręczył szefowi SG WP nominację na najwyższy stopień w Wojsku Polskim - generała.

Przed objęciem funkcji szefa SG WP od maja 2016 roku do połowy 2018 roku generał Andrzejczak dowodził 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. W trakcie dowodzenia 12 SDZ, w czerwcu 2016 roku, otrzymał awans na stopień generała dywizji. Z kolei od grudnia 2014 do maja 2016 roku gen. Andrzejczak był szefem sztabu – zastępcą dowódcy szczecińskiej dywizji.

Wcześniej generał Andrzejczak dowodził m.in. 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną, był też asystentem szefa sztabu 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie oraz zastępcą dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Stopień generała brygady otrzymał w 2011 roku. Wielokrotnie uczestniczył też na stanowiskach dowódczych w misjach poza granicami kraju, był m.in. szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i Dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie. Służbę wojskową rozpoczął natomiast w 2 pułku czołgów w Giżycku jako dowódca plutonu, dowodził też m.in. kompanią czołgów i batalionem pancernym w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Generał Rajmund Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Był wielokrotnie wyróżniany – za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych odznaczony został Orderem Krzyża Wojskowego II klasy – Krzyż Komandorski, „Gwiazdą Iraku” i „Gwiazdą Afganistanu”, a za długoletnią służbę w wojsku i bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych odznaczony został także srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama