Reklama

Siły zbrojne

Gen. Kukuła: otwieramy drogę do wprowadzenia systemów Javelin

Fot. WOT
Fot. WOT

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła w rozmowie z Defence24 opowiada o planowanym miejscu pocisków Javelin w strukturach WOT.

„Podsumowaliśmy pierwsze szkolenie instruktorów operatorów i techników uzbrojenia systemów Javelin. W praktyce otwieramy drogę do wdrożenia tych systemów w jednostkach. Począwszy od dzisiaj symulatory, rakiety, wyrzutnie trafią do jednostek i żołnierze formalnie rozpoczną szkolenie na tym systemie” – podsumował strzelania gen. Kukuła.

„To jest projekt, który dojrzewał już od kilku lat. Zapowiadałem jeszcze w 2016 roku, że będziemy przygotowywać lekką piechotę do walki z celami opancerzonymi. Docelowo zdolności osiągniemy w. ciągu najbliższych kilku lat ale one się będą soczewkować w strukturach, które nazywamy umownie grupami niszczycieli czołgów. Rozwijamy je na szczeblach batalionu. Będą obejmować drony Warmate i pociski Javelin ale również saperów i snajperów z wielkokalibrowymi karabinami. Będzie to struktura pomiędzy plutonem a kompanią, etatowa grupa zadaniowa.” – powiedział.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama