Reklama

Siły zbrojne

Gen. bryg. Jarosław Gromadziński pożegnał się z 15. GBZ

Fot. 15GBZ
Fot. 15GBZ

Obowiązki dowódcy brygady przyjął czasowo zastępca dowódcy 15GBZ, płk Bogdan Rycerski. Pod koniec czerwca 2018 roku minister obrony narodowej wyznaczył gen. bryg. Jarosława Gromadzińskiego na stanowisko zastępcy dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Zgodnie z informacją przekazaną przez mł. chorążego Piotra Kamińskiego, w dniu 27 lipca 2018 roku, na terenie jednostki wojskowej w Giżycku miała miejsce uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Obowiązki przekazał gen. bryg. Jarosław Gromadziński,  zaś dowodzenie 15. Brygadą objął czasowo zastępca dowódcy 15 GBZ, płk Bogdan Rycerski.

Uroczystość odbyła się w obecności dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marka Sokołowskiego, posłów i senatorów RP, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, dowódców i szefów jednostek i instytucji wojskowych, duchowieństwa, środowisk kombatanckich oraz przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń  i organizacji pozarządowych Giżycka.

Meldunek o gotowości pododdziałów 15GBZ, przyjął dowódca 16PDZ gen. dyw. Marek Sokołowski Po przeglądzie pododdziałów, przywitaniu z żołnierzami a następnie powitaniu przybyłych gości, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Wszystkich przybyłych na uroczystość powitał gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Następnie odczytano decyzję MON. Dowódca 16PDZ,  gen. dyw. Marek Sokołowski w swoim wystąpieniu scharakteryzował krótko strukturę, zadania i działalność 15GBZ. Podziękował gen. bryg. Jarosławowi Gromadzińskiemu za dowodzenie brygadą. Nastąpiło uroczyste pożegnanie sztandaru 15 GBZ podpisanie protokołu oraz złożenie meldunku o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

image
Fot. 15GBZ

 

Po okolicznościowych wystąpieniach, odśpiewaniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, nastąpiła defilada pododdziałów, reprezentujących wszystkie pododdziały wchodzące w skład brygady.

image
Fot. 15GBZ

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. PRS

  Ta Brygada powinna zostać przezbrojona w 100% MSBSy ,,Grot\" bo AKM/AKMSy nadal są na stanie, nowe mundury i kurtki z leciwych ,,bechatek\", kompozytowe hełmy, etc. To tak na dzień dobry. Przydałby się dywizjon Popradów by była jakakolwiek obrona plot. oraz pododział z dronami rozpoznawczymi. Czy powinna zostać przezbrojona w Rosomaki? Powinna zostać wzmocniona dodatkowym batalionem na KTO współpracującym z Rakami. Nie zapominajmy, że bodajże od 2013 r. nie został zamówiony żaden Rosomak w wersji BWP (z wieżą). Pomimo, że w 12 Brygadzie nadal brakuje jednego batalionu na KTO. Przezbrojenie 15 Brygady w KTO oznaczało by zabranie wozów z innych jednostek.

 2. oterax

  to jest dopiero sensacja - general pozegnal sie i na jego miejsce nastepny - i tak w kolko - a modernizcja armii? jaka modernizacja! - najwazniejsze sa stołki! a jednostki liniowe leżą i kwiczą!

 3. -CB-

  Te czerwono-czarne chusty należą do regulaminowego umundurowania tych pododdziałów?

 4. Michał Knapik

  Czy to prawda że ta brygada ma być przezbrojona w Rosomaki ??

Reklama