Reklama

Siły zbrojne

Gen. Błazeusz: Wojsko jest tylko jednym elementem całego systemu obrony państwa [DEFENCE24 TV]

„Widzimy, że zmienia się geometria pola walki, rodzaj i charakter zagrożeń ewoluuje. […] Ważna jest ciągła adaptacja, zarówno sił konwencjonalnych jak i wojsk specjalnych do tych nowych wyzwań i zagrożeń” - stwierdził Gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas odbywające się w Warszawie Global SOF Symposium 2021. Podkreślił też, że istotne jest stałe ćwiczenie nawet całkiem nieoczekiwanych scenariuszy, nie tylko w ramach ćwiczeń sił zbrojnych, ale też władz, ośrodków decyzyjnych i służb, które wspólnie stanowią elementy kompleksowego systemu obrony i ochrony państwa. – „Wojsko jest tylko podsystemem militarnym, jednym elementem systemu obrony państwa. Ten system obronny powinien przygotowywać się odpowiednio do reakcji na nowy charakter zagrożeń tworzonych przez naszych przeciwników” – podkreślił generał w rozmowie z Juliuszem Sabakiem.  

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze (3)

 1. krycha12

  Bartosiak wytrąca berło z rąk polityków a wojskowym otwiera usta, ogólnokrajowa (społeczna ) debata na temat bezpieczeństwa , kształtu narzędzia (armii) i sposobu jego użycia, sterowanie (wpływanie) na decyzje polityczne poprzez rozszerzenie horyzontu myślowego społeczeństwu to dobry kierunek - tak działają intelektualiści - to dobra zmiana.

 2. Po czwarte atom

  Bartosiak i jego Strategy&Future mają dość spójne koncepcje na całościową poprawę sytuacji.

  1. Itachi Uchiha

   Bartosiak na potrzeby dotarcia do większego grona osób spłycił pojęcia obronności do hasłowych banialuków. Do tej pory polityką, czy jak teraz jest modnie nazywane geopolityką interesowały się wąskie grono interesariuszy lub ludzi pasjonujących się tym tematem mających ogromną wiedzę ogólną. Koncepcje wojska nowego rodzaju (nowoczesne) czy jakikolwiek temat, który mówił o radykalnych zmianach i wizjach rodem z SF zawsze gdzieś tam budziły emocje i zawsze pięknie wyglądały. Ja akurat nie kupuję tych rzekomych "żelaznych prawd", które istnieją odkąd zaczęły państwa ze sobą rywalizować. Banialuki typu niezmiennego wpływu geografii na geopolitykę. Tak było może dawno temu. W świecie dzisiejszym nowych technologii to np. brama smoleńska często przywoływana przez Bartosiaka nie ma żadnego znaczenia. Większość ludzi kompetentnych tego nie kupuje i wytyka wiele błędów myślowych Pana Bartosiaka. Ale to tak zawsze jest, jeśli chcesz dotrzeć do większego grona osób, z racji braku wiedzy w tym temacie społeczeństwa, gada się rzekome oczywistości, których wojskowi i politycy nie rozumieją, bo są głupi. A Bartosiak i jemu podobni potem karmią swoich słuchaczy właśnie pychą i pokazują bardzo proste "żelazne prawdy", tylko po to by jego wyznawcy mogli je zrozumieć.

 3. andys

  "Wojsko jest tylko jednym elementem całego systemu obrony państwa" Czytając komentarze na DF24 można zauważyć, że przedstawiona wyżej myśl, wcale nie jest oczywista dla wielu forumowiczów. A co jest pierwszym , głównym elementem systemu obrony państwa? Oczywiscie polityka, czyli stabilnośc sytuacji wewnetrznej kraju, jednośc narodu madre sojusze itd..

Reklama