Reklama

Siły zbrojne

Gdynia: Operacja neutralizacji min

fot. 8FOW
fot. 8FOW

60 marynarzy z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców rozpoczyna dzisiaj operację neutralizacji znalezisk na redzie oraz w basenie wewnętrznym gdyńskiego portu - informuje 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.

Po przyjęciu zgłoszenia o znalezieniu niezidentyfikowanych przedmiotów, mogących zagrażać bezpieczeństwu, nurkowie-minerzy przeprowadzili podwodny rekonesans. W jego wyniku określono, że zalegającymi obiektami są miny morskie pochodzące z okresu II wojny światowej - niemieckie typu GC oraz angielska typu Mark VI, zawierające kilkaset kilogramów materiału wybuchowego każda - podaje 8 Flotylla Obrony Wybrzeża.

Ostatecznie, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o neutralizacji odnalezionych obiektów z dala od portu, wyholowując je na bezpieczną odległość i zniszczenie poprzez detonację pod powierzchnią wody. W pierwszej fazie operacji kolejno każda z min została podniesiona z dna za pomocą pontonu wydobywczego i przeholowana w toni wodnej w rejon detonacji. Po dotarciu do rejonu niszczenia, każda mina morska została opuszczona z powrotem na dno, a nurkowie minerzy przyczepili do niej ładunki wybuchowe. Zostały one wzbudzone drogą radiową, powodując zniszczenie min. Każdorazowo, po operacji neutralizacji, rejon zniszczenia zostanie sprawdzony za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego z ORP Flaming potwierdzając zniszczenie znaleziska.

Operacja rozminowania wymaga zaangażowania znacznych sił i środków z różnych instytucji. Oprócz Marynarki Wojennej, która bezpośrednio będzie zaangażowana w akcję, w działaniach wezmą udział także przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni (główny koordynator akcji od strony morza), Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdyni (koordynator od strony lądu), Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jen

    Rozpoczęliśmy wczoraj, dzisiaj druga mina :)

Reklama