Reklama

Siły zbrojne

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” zakończyła misję na Morzu Śródziemnym

 • photo
  photo
 • Fot. www.polskielng.pl

16 września do portu wojennego w Gdyni z dwumiesięcznej misji w ramach Stałego Zespołu Sił Morskich NATO SNMG-2, powróciła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” z 3. Flotylli Okrętów. Zadaniem okrętu który operował na Morzu Śródziemnym, a przez krótki czas również na Morzu Czarnym, było głównie przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi drogą morską.

Nie tylko misja była pracowita dla załogi polskiej fregaty, również rejs powrotny do bazy był wykorzystywany do zadań szkoleniowych. Już na Bałtyku  podczas przejścia od Bornholmu na Zatokę Gdańską przeprowadzone zostały kilkugodzinne ćwiczenia z okrętami drugiego ze stałych natowskich zespołów SNMG-1, który po zakończeniu manewrów Northern Coasts zmierzał również do Gdyni.

Podczas tych krótkich ćwiczeń doskonalono manewrowanie w szykach, przeprowadzono trening załogi śmigłowca SH-2G w lotach oraz szkolenie załogi okrętu z procedur taktycznych w zakresie obrony przeciwlotniczej, a także obrony przed okrętami podwodnymi i nawodnymi. Przy tej okazji wizytę na ORP „Kościuszko” złożył również dowódca natowskiego zespołu kontradmirał Jose Enrique Delgado.

(AN)

Reklama

Komentarze (17)

 1. Kroll

  Ilu wyłowili "uchodźców" u brzegu Libii i przywieźli przez morze Śródziemne bezpiecznie do Europy? Pochwalcie się, no ile tego ubogacenia w tysiącach?

  1. gnago

   Niezbadane są meandry umysłu opanowane przez papkę informacyjną. A formalnie, owszem, posiadacze ukraińskiego paszportu. A ciekawostką jest powszechne oddolne potepienie, sprawcy uciekli gdzieś . Do Polski może ,przytulono tych bandrowców przez hrywny

 2. Adm. na ORP "JP 2"

  Misje ta fregata powinna zakonczyc na zlomowisku...

  1. WESOŁE USA

   To musiała by popłynąć do jakiegoś portu w Rosji, tam bowiem stoją same pordzewiale okręty.

 3. ryszard56

  ale mamy zlom ,a Rosja buduje niszczyciele atomowe a My nic

  1. WESOŁE USA

   Nie porównuj Rosji do polski, porównaj np rosje do USA, a zobaczysz że ruska flota to pływający a raczej stojący w porcie złom.

 4. miik

  A jak wygląda sprawa z remontem ORP Pułaski?

  1. matbosman

   Jakim remontem? Przecież jego kanibalizuje Pułaski by w ogóle móc pływać po morzach i oceanach...

 5. anakonda

  fajnie to zabrzmiało ... ukończyła służbę .. hehe a tak naprawde to ledwo dokólała sie tam i spowrotem.Ten gawron vel Ślązak powinien zmienic nazwe na Donald Tusk tak ku pamieci i przestrodze ile nas ten okret kosztował nerwów wstydu i pieniedzy i mimo buńczucznych zapowiedzi jaki jest z niego marny stateczek

  1. foka

   Naprawdę uważasz że Gawron to pomysł Tuska? Może zobacz kiedy kupiono licencję i rozpoczęto budowę...

 6. ccc

  Chciałbym poznać koszty pływania ta łajbą przez 2 miesiące po Morzu Śródziemnym bo wiem, że zapobieżono nielegalnemu najazdowi na Europę tylko przez 30 islamistów !!! Drogo to kosztuje polskiego podatnika !

  1. Barburys

   Jak wśród "tych" podobno 30 islamistów było choć kilku wyszkolonych terrorystów , co ja mówię , nawet jeden , to było warto ! A że stary okręt , cóż ja mówię zawsze : gdy cię atakuje przestępca to lepiej mieć choć kij w ręku , niż nic !

 7. greg

  to ten złom jeszcze utrzymuje się na wodzie???

 8. szydzący ze złomu

  Bardzo jestem ciekaw jak taki kilkudziesięcioletni złom jak ORP „Gen. T. Kościuszko” szkolił się w obronie przeciwlotniczej. Ma takową, czy to po prostu chodziło o postawienie zasłony dymnej i wystrzelenie dipoli?

  1. gh

   Ma dwóch pokładowych operatorów z gromami...

 9. spike

  Gdyby nie OHP to nawet na taką misję nic byśmy nie mieli..... Szkoda, że nie ma opcji pozyskania z Australii...

  1. 50kopiejek

   To chyba dobrze? To skandal by pomagać debilnemu NATO łapać islamskich konkwistadorów u brzegów Libii i... przywozić ich do Włoch, zamiast robić to, do czego europejskie floty powołano - do obrony Europy przed inwazją z morza!!!

 10. ja

  Ciekaw jestem, czy ten Phalanx jest sprawny...

  1. 50kopiejek

   Nawet jak jest sprawny to niezmodernizowany i w tej wersji nie ma nawet... możliwości ostrzelania pontonu czy motorówki!

 11. Darnok

  Miałem nadzieję, że ta "rakietowa fregata" zakończyła już żywot na jakimś bałtyckim poligonie... Ale nie, ona ciągle "w służbie". Żal marynarzy.

 12. Kazik

  Zadanie dla ambitnych: policzyć ile ta "fregata rakietowa" ma rakiet na pokładzie.

  1. ccc

   W chwili budowy, wszystkie jednostki typu Oliver Hazard Perry otrzymały wyrzutnię pocisków rakietowych Mk 13 Mod 4 z pojedynczą prowadnicą przeznaczoną do wystrzeliwania pocisków przeciwlotniczych Standard oraz przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon. Wyposażony w system automatycznego ładowania wyrzutni wbudowany w okręt magazyn amunicji, mieści 40 pocisków.

 13. Euron

  Marzenie senne złomiarza...

 14. arek

  Rakietowa? A jakiez to sprawne rakiety jest w stanie wystrzelic?

 15. LW

  Piękna łajba

 16. Moshe Schwantz

  Szkolenie z zakresu obrony przeciwlotniczej - kurde, jaki eufemizm!, a nie łatwiej, jak w 1939 roku : - Lotnik kryj się!!!!

 17. Okm

  Wooooww matko jaki to szron z wyglądu

Reklama