Siły zbrojne

Francuzi wskazują cele bombardowań Daesh

Fot. Maksymilian Dura
Fot. Maksymilian Dura

Ministerstwo obrony Francji przekazało informację o zniszczeniu grupy uzbrojonych terrorystów w Iraku. W akcji zakończonej wyeliminowaniem islamistycznych bojówkarzy brał udział, między innymi, samolot ATL2.

Francuski resort obrony poinformował o skutecznym zniszczeniu grupy islamistycznych terrorystów na terytorium Iraku. W akcji wykonanej z udziałem sojuszniczych sił powietrznych wziął udział francuski samolot ATL2, który - po raz pierwszy w historii - wykorzystał desygnator Wescam do oświetlenia celu dla samolotów uderzeniowych koalicji. Akcja miała miejsce 3 kwietnia, rozegrała się w regionie miasta Hit w prowincji Al-Anbar.

Załoga samolotu patrolowego ATL2 dostrzegła grupę uzbrojonych bojówkarzy Daesh walczących z oddziałem armii irackiej. Informacja o wykrytym celu została przekazana to kontrolera JTAC na ziemi, a następnie do pozostających w pobliżu samolotów koalicji wykonujących misje Combat Air Patrol. Terroryści pozostawali w zasięgu obserwacji maszyny francuskiej, po czym zostali oświetleni promieniem desygnatora laserowego, na który naprowadziła się bomba zrzucona przez samolot myśliwski.

Czytaj też: Francuski Atlantique zbombardował placówkę islamistów.

Francuski samolot ATL2 operuje obecnie z bazy w Jordanii, dokąd przyleciał wraz z innymi siłami tego państwa w lutym 2016 r. Maszyny francuskie, działając na prośbę rządu irackiego, biorą udział w walce z siłami Daesh na terenie Iraku. Ogółem w operacji Chammal bierze udział ok. 1000 żołnierzy francuskich, sześć myśliwców Rafale, osiem Mirage 2000D i samolot ATL2.

Komentarze (1)

  1. Ślązak

    Bravo , choć szkoda że to nie Irakijczycy wezwali wsparcie trzeba uważać na tzw. friendly fire bo robi ogromne szkody propagandowe , ale dobrze że Francuzi się wmieszali