Reklama

Siły zbrojne

Francuzi naruszyli przestrzeń powietrzną Szwecji

fot. Saab
fot. Saab

To nie rosyjski, lecz francuski samolot podniósł alarm w Szwecji naruszając przestrzeń powietrzną tego kraju.

Informację o francuskim „intruzie” potwierdził rzecznik szwedzkich sił zbrojnych. Stwierdził on jednocześnie, że prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie wyjaśniające przyczynę całego zajścia, które miało miejsce w sobotę 15 listopada br.. Minister obrony Szwecji nie chciał tego komentować, podobnie jak milczy również francuskie ministerstwo obrony nie reagując na doniesienia pochodzące ze szwedzkich sił zbrojnych.

Sprawa może być jednak teraz wykorzystana propagandowo przez Kreml, ponieważ według wcześniejszych doniesień naruszycielem miał być rosyjski samolot wojskowy, który zawrócił na wschód, gdy zaczął się do niego zbliżać myśliwiec JAS 39 Gripen.

Prezydent Putin już wcześniej podkreślał, że Rosja organizuje swoje ćwiczenia jedynie na międzynarodowych wodach i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Ale Szwedzi doskonale pamiętają wrześniowy przypadek naruszenia ich terytorium przez dwa bombowce Su-24 na południe od Olandii. Oba samoloty przebywały wtedy w szwedzkiej przestrzeni powietrznej przez około pół minuty.

Komentarze (7)

 1. Moshe Schwantz

  Jakoś nie widzę komentarzy "typu" zestrzelić, szanowni forumowicze?! Tacy prędcy jesteście do posyłania do ziemi, każdy samolot naruszający przestrzeń powietrzną. A tu co? Bo to Francuz? Brak konsekwencji.

  1. Jam to

   Coś źle patrzysz :)

  2. Cwajge

   Oj Moshe, to ty nie wiedział, że Francuz jest w NATO jak my, a Rosja nie?

 2. marek

  zrobili to w ramach odwiecznej przyjazni z naszym sasiadem i pewnie tez w ramach tejze przyjazni chca nam sprzedac Caracale. Ciekawy jestem jak zaeragowali by gdybysmy im zaproponowali odkupienie Mistrali....przy okazji takie male spostrzezenie: dlaczego na francuskim lotniskowcu nie ma Caracali, tylko Pumy??.....3fk5

 3. 3m

  gorigori: a co Ci (celowo z wielkiej) takiego zrobila ze celowo ja ponizasz piszac z malej Szwecja?

 4. edward

  Możliwe, że Francuzi się czegoś przestraszyli, np. gęsi, nie wiedzieli jak się im poddać, więc uciekli aż do Szwecji.

 5. Jam to

  Zestrzelić :) I jednych i drugich. I trzecich. I będzie spokój.

 6. Roman

  Ciekawe tylko czy był to francuski samolot korzystający gościnnie wg francuskiego nazewnictwa z Base Aerienne 22 Mariebourg? Wtedy rzeczywiście miałby bardzo blisko do wlecenia w szwedzką przestrzeń powietrzną, gdyby cokolwiek rozpędził się. Czy też przyleciał aż z Base Aerienne 702 Avord, a to już spora odległość i lotnicy zwracając raczej uwagę na sytuację w powietrzu mogli nieco nie zauważyć wskazań nawigacyjnych, że już wlecieli nad szwedzkie wody terytorialne? Francuzi coś są bardzo powściągliwi na temat tego zdarzenia, a i też Szwedzi coś słabo rozpoznają typy obcych samolotów, szczególnie państw spoza obszaru Bałtyku.

 7. gorigori

  Proponuję szwecji (celowo z małej) przyznać obywatelstwo albo azyl wszystkim na świecie i wtedy już nikt obcy nie będzie naruszał jej terytorium