Reklama

Siły zbrojne

Francuskie samoloty startują z amerykańskich lotniskowców

fot. US Navy
fot. US Navy

Francuskie samoloty wielozadaniowe Rafale przeprowadziły serię startów i lądowań na amerykańskim lotniskowcu USS „Carl Vinson”.

Do współdziałania pomiędzy Francuzami i Amerykanami doszło w Zatoce Perskiej. Wymiany samolotów dokonano pomiędzy amerykańskim lotniskowcem USS „Carl Vinson” i francuskim okrętem „Charles de Gaulle” (obydwie jednostki z napędem atomowym), którego grupa lotnicza bierze udział w walce z islamistami ISIS. Próbę prowadziły samoloty Rafale Marine z eskadry 11F, na co dzień stacjonujące w bazie morskiej w Landivisiau w Bretanii.

Nie jest to pierwszy przypadek współdziałania francuskich pilotów z amerykańskimi lotniskowcami. W lipcu 2007 r. dwa samoloty Rafale M przeprowadziły operację lądowania i startu na lotniskowcu USS „Enterprise”. W 2008 r. sześć myśliwców tego samego typu z eskadry 12F współpracowało z okrętem USS „Theodore Roosevelt”.

Jeszcze trudniejsze zadanie mieli Francuzi na lotniskowcu USS „Harry S. Truman” 4 czerwca 2010 r. Amerykanie przeprowadzili wtedy wymianę silnika na Rafale M, który stał się w ten sposób pierwszym nieamerykańskim odrzutowcem certyfikowanym do tego rodzaju operacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama