Reklama

Siły zbrojne

Francuskie myśliwce Rafale w Malborku

Fot. Armée de l'Air
Fot. Armée de l'Air

Francuskie myśliwce Rafale wspierające misję Baltic Air Policing będą operować z lotniska w Malborku. Personel i samoloty Armée de l’Air wylądały w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego 28 kwietnia. Dzień później wezmą udział w pożegnaniu polskiego kontyngentu odlatującego do bazy w Szawlach na Litwie. 

Francuski kontyngent pozostanie w Malborku przez trzy miesiące. Będą się na niego składać 4 myśliwce Dassault Rafale oraz 60 członków obsługi naziemnej i pilotów z dywizjonów stacjonujących stale w Saint-Dizier oraz Mont-de-Marsan. Zajmą one miejsce 4 maszyn MiG-29 które od 1 maja rozpoczynają działa w ramach misji NATO Baltic Air Policing, zajmując miejsce amerykańskich myśliwców F-15C Eagle. 

Francuscy piloci będą podczas swojego pobytu w 22. BLT ćwiczyć wraz z polskimi kolegami, ale też z przebywającymi w naszym kraju pilotami amerykańskimi. Zakres zaplanowanych działań obejmuje m. in. treningi patrolowania przestrzeni powietrznej w lotach nad Polską i wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego oraz udział w czerwcowych ćwiczeniach lotniczych „Eagle Talon”.

Obecność maszyn i personelu Armée de l'Air w Polsce jest realizacją obietnicy złożonej w marcu przez francuskiego ministra obrony Jeana-Yves’a Le Driana. Dotyczyła ona wsparcia misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Oprócz czterech myśliwców Rafale Paryż wysłał również samolot wczesnego ostrzegania AWACS, który operuje nad Europą Wschodnią od początku kwietnia.

Dassault Rafale to najnowocześniejszy samolot bojowy francuskiego lotnictwa. Wszedł na uzbrojenie Lotnictwa Wojskowego Francji w 2006 roku. Jest to nowoczesna konstrukcja zdolna za pomocą inteligentnej amunicji prowadzić walkę w powietrzu i atakować cele naziemne. Rafale osiągają prędkość 1,8 Macha i pułap 18 tys. metrów. Maszyna posiada 14 punktów podwieszania uzbrojenia i paliwa o łącznej masie 9,5 tony. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. racjonalista

  Nie widzę białej flagi na francuskich myśliwcach wie ktoś o co chodzi? Swoją drogą jeszcze nie widziałem francuskiej sztuki walki parkour w wydaniu na myśliwiec.

  1. ozon

   a na slepaku albo slepym bokserze widziales takie flagi?

 2. mar

  Dwa Dassault Rafale przeleciały jakąś godzinę temu na niskiej wysokości nad Gdańskiem. Prawdopodobnie to one odprowadzały nasze samoloty na Litwę.

  1. trooper

   1225hrs czasu lokalnego przelot nad EPGD w kierunku 11 z odejściem na SE w kierunku Malborka - pohałasowały na wznoszeniu nad południowymi dzielnicami Gdańska - dawno nic tak miło i donośnie tu nie brzmiało :)

 3. Jarek

  czy to trochę chodzi o to że francuzi zobaczyli że Kanada wysłała f-18 to dostali swoje "eksportowe" maszyny, a wtedy Niemcy stwierdzili że Eurofightera też można tak promować, no to i oni wysyłają wsparcie. Czekamy na Grippeny.

  1. Adam

   Nie ma czegoś takiego jak Grippen. Jeśli już to Gripen ale E/F są tylko w postaci prototypów i nie mają zdolności operacyjnej. C/D z kolei już wielokrotnie przegrywały na różnych ćwiczeniach z naszymi F-16.

 4. mw

  Przyleciały nieuzbrojone?

  1. Adam

   Oczywiście, bo uzbrojenie osobno w transportowcach.

 5. Piotr

  Wow!! Az 4!

 6. łysy40

  Profit z tego taki,że nasi piloci zobaczą z bliska samolot bojowy z prawdziwego zdarzenia,którego to powinniśmy posiadać.I niech mi tu nikt nie pieprzy głupot,że ten samolot nie może być na naszym uzbrojeniu- to pełnowartościowy samolot -a mrzonki o tym,że powinniśmy mieć F35 niech sobie tłumoki z MON wsadzą w buty.

 7. mmx

  Prosimy artykuł o samym Rafale. :) Ciekawa maszyna.

  1. Paweł

   Dokładnie

  2. Firefly

   To dobry pomysł, też bym chętnie nim poczytał. Ciekaw jestem jaką opinię o francuskich kolegach wyrobią sobie nasi piloci z 22 BLT. Patrząc po aktywności militarnej Francuzów przez ostatnie pół wieku to trudno by było oczekiwać kiepskich dowcipów o białych flagach...

  3. Adam

   Szkoda tylko że nie spełnia wymagań naszych Sił Powietrznych.

 8. Jarek

  czy to trochę chodzi o to, że francuzi zobaczyli że Kanada wysłała f-18 to dosłali swoje "eksportowe" maszyny, a wtedy Niemcy stwierdzili że Eurofightera też można tak promować, no to i oni wysyłają wsparcie. Czekamy na Grippeny.

 9. Arek

  No to sie doczekalismy! I kto by przypuszczal, ze pod naszym prawie slonecznym niebie beda lataly francuskie mysliwce?:) Ciekawe czy sa uzbrojone czy koledzy z Francji poszli za przykladem Niemcow?:)

Reklama