Reklama

Siły zbrojne

Francuski transporter opancerzony VAB Mk 3 i pojazd Sherpa Light

Fot. D24.
Fot. D24.

Firma Renault Trucks Defense zaprezentowała podczas MSPO w Kielcach kołowy transporter opancerzony VAB Mk 3 w układzie 6x6 oraz pojazd Sherpa Light.

Transporter VAB Mk 3 stanowi rozwinięcie sprawdzonej rodziny pojazdów VAB, wykorzystywanych w siłach zbrojnych Francji i użytkowników zagranicznych. Charakteryzuje się on między innymi zwiększonym poziomem ochrony wnętrza (balistycznej maksymalnie do 4 poziomu wg NATO STANAG 4569), zdolnością do przewożenia ładunku o masie 4,7 t. W porównaniu do poprzednich wariantów transporterów zwiększono także moc silnika i poprawiono świadomość sytuacyjną żołnierzy.

VAB Mk 3 może przewozić 2 członków załogi i do 10 żołnierzy desantu. Może on być wykorzystywany zarówno do działań bojowych, jak i operacji stabilizacyjnych (np. tłumienia zamieszek). VAB Mk III może być uzbrojony w systemy wieżowe z armatami kalibru do 30 mm. Masa transportera wynosi 20 ton. Opcjonalnie może być dostosowany do pływania.

Sherpa Light to pojazd w układzie 4x4, przeznaczony do działań patrolowych, rozpoznawczych i ochronnych. Może on być wykorzystywany także jako wóz dowodzenia. Maszyny tego typu mogą być uzbrojone w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie i są dostępne zarówno w wersji opancerzonej, jak i nieopancerzonej.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.