Reklama

Siły zbrojne

Francja zamawia kolejne 250 ciężarówek Iveco

Francuska armia zamawia drugą partię ciężarówek Iveco – fot. Sirpa Terre
Francuska armia zamawia drugą partię ciężarówek Iveco – fot. Sirpa Terre

Francuska dyrekcja generalna d/s uzbrojenia DGA zamówiła 25 stycznia br. 250 dodatkowych ciężarówek wojskowych Iveco PPT (Porteur Polyvalent Terrestre).

Iveco należy do konsorcjum zadaniowego powołanego dla programu PPT i kierowanego przez francuska firmę Soframe, która odpowiada za integracje na podwoziach potrzebnego wyposażenia np.: platform transportowych, dźwigów, systemów załadunku i rozładunku.

To właśnie Sofran i Iveco wygrało pierwszy kontrakt we francuskim programie PPT w grudniu 2010 r. na wyprodukowanie 200 pojazdów zbudowanych na podwoziu 8x8 Iveco, które w pierwszej kolejności miały zastąpić ciężarówki Renault Trucks Defence 6x6 VTL (Véhicule de Transport Logistique) i ciężkie ciężarówki TRM 10000. Dostawy Iveco PPT rozpoczęły się od czerwca 2013 r. i od razu pierwsze z nich zostały przerzucone do Mali.

Obecne zamówienie na 250 samochodów jest konsekwencją planu modernizacji armii francuskiej, który zakładał dostarczenie w sumie 1600 pojazdów PPT. Przy czym 450 sztuk ma trafić do armii do 2019 r., natomiast reszta ma zostać zamówiona po 2019 r.

W wymaganiach na nowe pojazdy uwzględniono już doświadczenia uzyskane w Afganistanie i później w Afryce. Są więc one już bardziej mobilne, mają większy zasięg (do 1200 km), możliwość zabrania większego ładunku (do 37 ton), lepszy poziom ochrony dla załogi oraz mogą być uzbrojone w karabin maszynowy MAG 58 kalibru 7,62 mm.

Reklama

Komentarze

    Reklama