Reklama

Siły zbrojne

Francja wzmacnia system obrony powietrznej

Radar Ground Master w Gujanie Francuskiej - fot. Thales Raytheon Systems
Radar Ground Master w Gujanie Francuskiej - fot. Thales Raytheon Systems

Konsorcjum Thales Raytheon Systems będzie dostawcą 16 radarów rodziny Ground Master, które wzmocnią francuski system obrony powietrznej.

Zgodnie z zamówieniem złożonym 8 grudnia br. przez francuską Dyrekcję Generalną d/s Uzbrojenia DGA, konsorcjum Thales Raytheon Systems ma dostarczyć francuskim siłom zbrojnym 12 radarów stacjonarnych Ground Master 400 i 4 systemy taktyczne typu Ground Master 200. Kontrakt przewiduje dodatkowo budowę całej infrastruktury dla stacjonarnych instalacji radiolokacyjnych oraz wsparcie logistyczne.

Zakup nowych radarów to ciąg dalszy programu SCCOA, zakładającego zwiększenie możliwości systemu obserwacji i kontroli przestrzeni powietrznej oraz dowodzenia operacjami powietrznymi francuskich sił zbrojnych. W jego ramach już zainstalowano pierwsze radary w okolicach Nicei, Lyonu i w bazie wojskowej Kourou w Gujanie Francuskiej. To właśnie w Kourou 27 listopada br. po raz pierwszy rozpoczęto operacyjne wykorzystanie stacji Ground Master.

Francuzi podkreślają, że stacjonarne radary będą nie tylko pracowały dla własnego systemu nadzoru powietrznego, ale również współdziałały z NATO-wskim systemem dowodzenia i kontroli ACCS (Air Command and Control System).

Zarówno radary Ground Master 400, jak i Ground Master 200 należą do proponowanej przez koncern Thales rodziny trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych. Ich zadaniem jest wykrywanie obiektów powietrznych na odległościach do 400 km i pułapie do 30000 m.

Reklama

Komentarze (2)

 1. bacHor

  s-400 ma radar o zasiegu 640 km. (!) Wiec gdzie jest haczyk ?

  1. Arszenik

   A pułap od +40 km do -10 km (woda), - 5 km (glina/piasek) i -2,5 km (skała magmowa). I co jeszcze "ma" S-400? Chińczycy niedługo poznają prawdę.

 2. kl

  tak buduje kolonie kraj który na razie nie jest niczyją kolonią

Reklama