Reklama

Siły zbrojne

Francja wybrała stocznie do budowy okrętów oceanicznych

Stocznie PIRIOU i DCNS otrzymały kontrakt na budowę trzech wielozadaniowych okrętów oceanicznych – fot. PIRIOU
Stocznie PIRIOU i DCNS otrzymały kontrakt na budowę trzech wielozadaniowych okrętów oceanicznych – fot. PIRIOU

Francuska agencja ds. uzbrojenia podpisała umowę ze stoczniami PIRIOU i DCNS na budowę trzech wielozadaniowych okrętów oceanicznych z opcją rozszerzenia tego kontraktu o czwartą jednostkę.

Kontrakt obejmuje bardzo ścisły podział zadań. Stocznia PIRIOU ma być odpowiedzialna za zaprojektowanie i zbudowanie okrętów, natomiast koncern stoczniowy DCNS ma być później odpowiedzialny za wyposażenie wojskowe tych jednostek, montaż systemu łączności STIP oraz ich wsparcie podczas eksploatacji przez okres 6 lat.

Obie stocznie są bardzo zadowolone ze współpracy, a szczególnie mniejsza – PIRIOU, ponieważ to ona jest podmiotem wiodącym w tym przedsięwzięciu.

Sam kontrakt jest częścią programu budowy okrętów wielozadaniowych B2M. W jego efekcie w okresie od 2015 do 2016 r. mają zostać dostarczone jednostki o długości 65 m, wyporność około 1500 ton, zdolne do działania oceanicznego przez okres co najmniej 30 dni, poruszając się z prędkością od 12 do 15 w.

Mają one być uzbrojone, zdolne do transportu płetwonurków oraz wyposażone w dźwig, który może pomóc ładować i rozładowywać kontenery z dodatkowym wyposażeniem. Na pokładzie ma być również miejsce dla łodzi transportowej o długości 8 m oraz łodzi sztywnodennej klasy RHIB.

Reklama

Komentarze

    Reklama