Reklama

Siły zbrojne

Francja otwiera kolejny front na wojnie z Al-Kaidą

Fot. Ministerstwo Obrony Francji
Fot. Ministerstwo Obrony Francji

W Mali osiągnięto główne cele operacji Serval skierowanej przeciwko islamskim ekstremistom, jak oświadczył minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Francuskie siły nie wrócą jednak do Europy, gdyż rozpoczną one w rejonie Sahelu kolejną operację, skierowaną przeciw Al-Kaidzie Islamskiego Maghrebu (AQIM).

Żołnierze francuscy, ale też afrykańskie oddziały z Mali, Mauretanii, Nigru, Czadu i Burkina Faso będą działać na terytorium Nigru, Czadu i w przygranicznym rejonie Mali, gdzie mają uszczelnić granicę i powstrzymać przenikanie sił islamistów. Głównym celem nowej misji jest zniszczenie coraz silniejszych ugrupowań terrorystycznych, działających pod wspólnym sztandarem AQIM (Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu) i przerwanie ich szlaków komunikacyjnych, biegnących od Libii do Afryki Środkowej i Oceanu Atlantyckiego.

W operacji, która otrzymała kryptonim Barkhane weźmie udział znaczna część spośród 3000 żołnierzy francuskich obecnych w Mali. Jedna trzecia z nich pozostanie w kraju, uszczelniając granice i wspierając działania misji humanitarnej ONZ MINUSMA (Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) i szkoleniowej misji Unii Europejskiej EUTM (European Union Training Mission) Mali, w ramach której operuje również polski PKW Mali. Reszta sił będzie aktywnie zwalczać siły AQIM na terenie Nigru i Czadu.

Spodziewane jest, że podczas rozpoczynającej się w tym tygodniu podróży po Afryce prezydent Francji Francois Hollande oficjalnie ogłosi zakończenie operacji Serval i zmianę statusu sił francuskich od ponad półtora roku prowadzących działania w zachodniej Afryce. Centrum dowodzenia operacji Barkhane będzie znajdowało się w N’Djamena, stolicy Czadu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. pinokio

    a al-kaida otworzy im front we francji.

Reklama