Reklama

Siły zbrojne

Flota Czarnomorska otrzymała nowy okręt podwodny

fot. A. Nitka
fot. A. Nitka

W stoczni Admirałtiejskije Werfi w Sankt Petersburgu z udziałem ministra obrony Siergieja Szojgu podniesiono banderę na okręcie podwodnym Noworossijsk (B-261), pierwszej z sześciu jednostek proj. 636.3 (06363) zamówionych dla Floty Czarnomorskiej FR. 

Budowa tego okrętu, który jest kolejnym wcieleniem niezwykle popularnego typoszeregu 887/887EKM/636 Warszawianka (Kilo) rozpoczęto 20 sierpnia 2010 r., zwodowano 28 listopada 2013 r., zaś przed przebazowaniem na Morze Czarne przejdzie on jeszcze testy głębokowodne na wodach Dalekiej Północy.

Aktualnie w różnych stadiach budowy znajdują się trzy kolejne jednostki tego typu, wkrótce ma się rozpocząć budowa dwóch ostatnich. Według bieżących planów wszystkie sześć okrętów podwodnych ma wejść do służby do 2016 r.

(AN) 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Marek

  Nie wysilili się Rosjanie. Z ich punktu widzenia słusznie. Pamiętają dobrze, co spotkało ich flotę bałtycką swego czasu.

 2. totenkopf

  OP typu "warszawianka" to całkiem popularna konstrukcja-niedawno zakupił je Wietnam.Zresztą użytkowany przez naszą MW ORP Orzeł należy do tego typu

  1. as

   Thank you capitan Obvious...

 3. CBM

  Oczywiscie nazwa „Noworosijsk” nawiązuje do imperialnych planów Kremla na Ukrainie.

  1. Biskup

   Oczywiscie geografii w szkole nie uczyli. To miasto w Rosji

  2. Roman

   Noworosijsk to nazwa portowego miasta w Rosji na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Nazwa ta istnieje od 1838 r. czyli od samego powstania tego miasta, jeszcze za czasów cara Mikołaja I. Również i Sowieci nazwy nie zmieniali.

Reklama