Reklama

Siły zbrojne

Fińskie transportery w służbie przez 50 lat

Fot. MKFI/Wikipedia
Fot. MKFI/Wikipedia

Koncern Patria dostarczył fińskiej armii pierwszy zmodernizowany transporter opancerzony XA-180. Jest to pojazd poprzedzający serię 70 wozów jakie zostaną objęte programem rewitalizacji w latach 2015-2017. Łącznie może on dotyczyć niemal 300 wozów, których cykl życia zostanie zwiększony do ponad 50 lat.

Najstarsze transportery kołowe Sisu XA-180 w układzie 6x6 pochodzą jeszcze z 1983 roku i wymagają nie tylko szczegółowych przeglądów, ale także modyfikacji zwiększających żywotność kluczowych podzespołów. Szczególnie dotyczy to systemu jezdnego i napędu.

Modernizacja realizowana przez koncern Patria obejmuje rewitalizację, przegląd i wymianę zużytych elementów układu przeniesienia mocy czy silników. Zmianie podlega także instalacja elektryczna i oprzyrządowanie. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa załogi zastosowano nowe siedzenia pochłaniające siłę wybuchu min i IED oraz dodatkowe panele chroniące kadłub przed ostrzałem i detonacją.

Przekazany siłom zbrojnym pojazd to egzemplarz przedseryjny, na którym przetestowano wprowadzone zmiany. Poprzedza on pierwszą serię 70 transporterów, których modernizacja będzie realizowana w latach 2015-2017 na podstawie umowy zawartej w grudniu 2013 roku. Obejmuje ona nie tylko prace do roku 2017, ale również opcję ich poszerzenia o dalsze 210 pojazdów w okresie 2017-2021.

Jak przekonują przedstawiciele koncernu Patria, modernizacja XA-180 nie tylko zwiększa ich poziom bezpieczeństwa, ale też gwarantuje zwiększenie cyklu życia, a więc czasu eksploatacji pojazdów do ponad 50 lat. Może to być interesująca informacja nie tylko dla Finów, ale też dla innych użytkowników tego typu pojazdów, takich jak Szwecja, Norwegia czy Estonia. 

Komentarze (4)

 1. BRZDĄC

  bwp proszę państwa jak najbardziej nadają się na transportery opancerzone ..i mogą służyć w różnorodnym asortymencie od transportowych poprzez wozy zabezpieczenia ...znając możliwości naszych decydentów w podejmowaniu decyzji dotyczących nowego bwp ..pewnie nowy będzie za lat naście ..do tego czasu można nasze bwp 1 użytkować a potem przesunąć do tworzących się jednostek "folkszturmu"

 2. adax

  Macie porblemy - my mamy ponad 1000 BWP-1 oraz setki MTLB Nikt nam nie broni trzymać je w zapasie mobilizacyjnym - jako transportery dla piechoty...

  1. podbipieta

   Tu wszyscy w czambuł idioci walą w te BWP 1..Ciekawe czy bezpieczniej by się czuli w tym Siusiu.,BTR czy VABie, M113 i nnych wspaniałych NATO wskich pojazdach

 3. Nożem Cię Ochrzczę

  To jest odpowiednik KTO Ryś/Irbis. I będzie w służbie jeszcze 20 lat. Na Ukraińców nasz tańszy odpowiednik Rosomaka by wystarczył.

  1. Tyberios

   A co mają z tym wspólnego Ukraińcy i Rosomak?

  2. olo

   Chyba na Rusków bo tylko oni nam zagrażają chyba że jesteś kolejnym ruskim trollem :)

 4. Baca

  W latach 90tych na gruzach Jugoslawi jezdzily T34. Moze do niszczenia czolgow wspolczesnych nie nadawal sie, ale do zwalczania piechoty i niszczenia umocnien jak najbardziej. Kiedys przeczytalem komentarz czytelnika pod artykulem. Facet jezdzil samochodami od poloneza do ekskluzywnego mercedesa i napisal ze "to tylko dupowozy" roznia sie jedynie standardem i cena.