Siły zbrojne

Fińskie jednoosobowe Hornety uziemione

Wszystkie jednomiejscowe, fińskie Hornety są uziemione – fot. Finnish Air Force
Wszystkie jednomiejscowe, fińskie Hornety są uziemione – fot. Finnish Air Force

Fińskie siły powietrzne uziemiły wszystkie swoje jednomiejscowe samoloty wielozadaniowe F/A-18C z powodu problemów, jakie zostały znalezione w nabojach prochowych wykorzystywanych do uruchomienia fotelów katapultowych.Zakaz nie dotyczy Hornetów dwumiejscowych, które wykorzystują naboje wyprodukowane przez inną fabrykę niż maszyny jednomiejscowe. W ich przypadku nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

Więcej: Siemoniak: bliższa współpraca między Polską i Finlandią

O możliwej wadzie Finowie dowiedzieli się od amerykańskiego producenta, który przekazał informację, że wadliwe naboje prochowe nie gwarantują pracy w każdej sytuacji i mogą nie zadziałać podczas katapultowania w niektórych warunkach.

Dowódca fińskiego lotnictwa generał Kari Salmi poinformował, że do czasu dostarczenia przez producenta nowych nabojów i ich wymiany wszystkie zadania związane z bezpieczeństwem obszaru powietrznego Finlandii przejmą samoloty dwumiejscowe. Przerwane zostały nawet loty ćwiczebne, w tym nie odbędzie się trzydniowe ćwiczenie na północnym wschodzie kraju, które miało się odbyć w tym tygodniu.

Więcej: Pierwszy radar GM 400 przekazano Finlandii

Siły powietrzne Finlandii wykorzystują obecnie 61 samolotów F/A-18 Hornet w tym: 54 w wersji jednomiejscowej F/A-18C i 7 w wersji dwumiejscowej F/A-18D.

(MD)

Komentarze