Siły zbrojne

Fiński moździerz Nemo strzela w USA

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Armia amerykańska dokonała oceny 120 mm moździerza wieżowego Nemo fińskiej firmy Patria, osadzonego na kołowym transporterze opancerzonym AMV. Próby ogniowe przeprowadzono na poligonach Yuma Proving Ground, położonym w stanie Arizona, i Red Cloud (części Fort Benning) w stanie Georgia.

Zakres przeprowadzonych testów obejmował zarówno prowadzenie ognia pośredniego, jak i bezpośredniego, a także wykonanie strzelań typu MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact - sześć pocisków poruszających się różnymi trajektoriami balistycznymi ze zwłoką ok. 4 sekund osiąga cel w tym samym czasie).

Ważąca ok. 1900 kg wieża była zasilana amunicją produkcji Nexter Munitions, transporter zabierał 60 pocisków. Moździerz Nemo jest zdolny do otwarcia ognia po 30 sekundach od zajęcia wymaganej pozycji, na wyjście z akcji potrzebuje 10 sekund. Ogień z niego można prowadzić w zakresie 3600 w azymucie i od -30 do +850 w elewacji. Proces ładowania jest półautomatyczny, pierwsze trzy pociski można wystrzelić w ciągu 12 sekund.

Demonstracja rozwiązania Patri w USA to odpowiedź na poszukiwania przez U.S. Army modułowego 81 i 120 mm wieżowego systemu moździerzowego w ramach programu Future Indirect Fire Turret (FIFT). Docelowo miałby on trafić do brygadowych zespołów bojowych zarówno pancernych (ABCT), jak i opartych na pojazdach Stryker (SBCT), rozpoczęcie produkcji i zarazem pierwszych dostaw mogłoby nastąpić już w 2021 roku.

Zgodnie z przedstawionymi założeniami taktyczno-technicznymi nowy system powinien być zdolny do strzelania pociskami cięższymi niż obecne M121 BMS czy RMS6-L, powinien również dysponować większą szybkostrzelnością. Dodatkowo poszukiwany system musi być przystosowany do wykonywania strzelań za pomocą nowoczesnej amunicji (np. LMAMS - Lethal Miniature Aerial Missile System czy SMAMS - Single Multi-missile Attack Munition) o większym zasięgu, zwiększonej precyzji oraz większej skuteczności rażenia. System musi też być wyposażony w zmechanizowany magazyn amunicji, automatyczny programator zapalników, cyfrowy system kierowania ogniem, kolejną konieczną cechą jest możliwość prowadzenia ognia dookólnego.

Wymagany czas reakcji powinien wynosić od 30 do 60 sekund (w zależności od tego, czy pojazd jest gotowy do otwarcia ognia, czy ma ją dopiero osiągnąć), a przemieszczenie na odległość 750 m po zakończeniu strzelań powinno trwać 90 sekund.

Podstawowe założenia dla samego moździerza to zasięg minimalny 200 metrów (100 dla moździerza kalibru 81 mm) ognia pośredniego (50 metrów dla bezpośredniego dla obu kalibrów) i zasięg maksymalny 8000 (minimalnie) do 20 000 metrów (docelowo) (6000 minimalnie i 15 000 docelowo dla 81 mm).

Obecnie w U.S. Army eksploatowane są wozy M1064A3 z 120 mm moździerzami, które stopniowo zastępowane będą takim samym uzbrojeniem, ale montowanym na nowym transporterze gąsienicowym AMPV.

Dotychczas Nemo nabyła Gwardia Narodowa Arabii Saudyjskiej (36 sztuk na KTO LAV w układzie 8 × 8) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (wykorzystywane tam są w jednostkach obrony wybrzeża).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.