Reklama

Siły zbrojne

Finowie i Norwegowie walczą o bliskowschodnie rynki

Patria AMV (KTO Rosomak) z wieżą NEMO - fot. Patria
Patria AMV (KTO Rosomak) z wieżą NEMO - fot. Patria

Koncerny Kongsberg i Patria będą wspólnie walczyć o kontrakty na Bliskim Wschodzie. Firmy ogłosiły podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie dużego programu pojazdów bojowych i systemów uzbrojenia w tym regionie. Fińska Patria jest producentem wozów opancerzonych AMV 8x8, znanych w Polsce jako KTO Rosomak. Kongsberg posiada natomiast w ofercie systemy łączności i dowodzenia oraz zdalnie sterowanego uzbrojenia.

Brak jest obecnie informacji na temat konkretnego odbiorcy, dla którego ofertę miałyby wspólnie stworzyć te firmy, jednak  bliskowschodni rynek jest bardzo chłonny i w odróżnieniu od Europy zainteresowany zakupem dużej ilości nowoczesnego sprzętu.

Fiński koncern Patria jest w tym regionie obecny nie tylko z transporterami kołowymi AMV 8x8, który nabyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, wyposażając je m. in. w wieże od rosyjskich wozów bojowych BMP-3. Ten sam odbiorca pozyskał również 12 bezzałogowych wież z moździerzem 120 mm systemu NEMO dla marynarki wojennej. Trzykrotnie większą liczbę systemów wieżowych NEMO kupiła Arabia Saudyjska do instalacji na pojazdach kołowych LAV II.

Norweski Kongsberg w tej współpracy ma być prawdopodobnie odpowiedzialny za systemy dowodzenia i łączności, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia, pociski rakietowe oraz systemy szkolno-treningowe i symulatory. Firma ta posiada też rozgałęzioną sieć kontaktów na Bliskim Wschodzie, związanych z produktami morskimi i przemysłem wydobywczym. Wspólna oferta skierowana będzie do przyszłych odbiorców, poszukujących kompleksowych rozwiązań. Ruch ten jest widocznym elementem walki producentów z branży zbrojeniowej o rynki które nadal nie zostały nasycone nowoczesnym sprzętem i są zainteresowane jego zakupem.

Reklama

Komentarze (6)

 1. dragan

  add info that Croatians "Djuro Djakovic" has contract with both and that AMV's from Croatian's factory were sent on testing last year.

  1. GB

   Tak, sprawne z 871 wadami. Ja bym napisał, że są super sprawne.

 2. Put-in

  Finowie opracowali nowa wersje naszego rosomaka który jest o niebo lepiej opancerzony i ma luk desantowy dla 8 rzolnierzy a nie 6.

  1. uw2

   tak ale opracowali go na bazie naszych doświadczeń, znowu nasze MON dało dupy za darmo!!

 3. wolf

  demokracja skandynawska zbroi demokracje bliskowschodnie

  1. Janek

   No i bardzo dobrze...w ten sposob sami sie pozabijaja razem ze swoim "pokojowym" islamem

 4. TF-50

  W trwającym przetargu na dostawę dla polskiej armii 70 śmigłowców zakłady PZL Mielec oferują dwa wyroby S70i Black Hawk oraz S70B Sea Hawk - poinformował prezes firmy Janusz Zakręcki.

  1. murison

   a jaki to ma związek z artykułem?

  2. Chasim

   I bardzo dobrze, mam nadzieje że zwycięży i teraz kupimy 70 BH a później tak jak jest w planach ciężkie śmigłowce transportowe.

  3. Leszek

   ciekawe to co mówisz. Gdzie można znaleźć więcej info? Na razie zwiedzam stronki polskich producentów np. bumaru czy http://pgzsa.pl/p/7,przemysl-zbrojeniowy ale tam takich świeżych newsów nie ma.

 5. rad

  A my? Mamy zakaz w licencji?

  1. Rzplita

   My nie potrzebujemy eksportować.

 6. Oj

  Tak więc widzimy kto kupuje ten "wyśmienity" sprzęt - Araby!!!!

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   a na ten przykład ,taki Rosoboronexport to pewnikiem jakiś eskimosów i australijskich Aborygenów w rosyjską broń zaopatruje?

  2. totenkopf

   niby co ma znaczyć wyśmienity w cudzysłowiu i co masz przeciwko Arabom, bo nierozumiem? Następny ekspert za pięć złotych

  3. Tyberios

   I Słoweńcy którzy są największym użytkownikiem na razie, NEMO na LAV'ach jeszcze nie zostało zamontowane. Co jak co ale akurat te państwa które tak pogardliwie nazwałeś, nie cackają się i kupują to co najlepsze.

Reklama