Siły zbrojne

Finlandia wprowadza do służby superszybkie łodzie szturmowe

Już wiadomo, że superszybkie, fińskie łodzie szturmowe U700 będą wyposażone w pędniki strugowodne Rolls-Royce – fot. M.Dura
Już wiadomo, że superszybkie, fińskie łodzie szturmowe U700 będą wyposażone w pędniki strugowodne Rolls-Royce – fot. M.Dura

Brytyjska firma Rolls-Royce dostarczy pędniki strugowodne dla superszybkich łodzi szturmowych U700, które mają działać na potrzeby sił specjalnych marynarki fińskiej.  

Już wiadomo, że dwanaście łodzi szturmowych U700, które zostały zamówione w październiku ubiegłego roku będzie wyposażonych w pędniki strugowodne Kamewa dostarczone przez brytyjską firmę Rolls - Royce. Same jednostki będą wykonane w fińskiej stoczni Marine Alutech de Salo w południowo- zachodniej Finlandii.

Łodzie U700 mają być dostarczone w latach 2014 – 2016. Będą to niewielkie jednostki pływające o długości 19 m i szerokości 5 m, które mają służyć do skrytego (są zaprojektowane w technice stealth) transportu żołnierzy specjalnych.

Każda z łodzi ma mieć możliwość przewiezienia siedmiu osób załogi oraz 25 komandosów wraz z wyposażeniem. Uzbrojeniem stałym ma być zdalnie sterowany karabin maszynowy 12,7 mm. Jak na razie określa się, że U700 mają się poruszać z prędkością powyżej 40 w, co oznacza konieczność odpowiedniego amortyzowania i zabezpieczenia siedzisk dla desantu i załogi.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.