Reklama

Siły zbrojne

Finlandia kupuje sto holenderskich Leopardów

Holenderski Leopard 2A6 - już niedługo trafi do Finlandii - fot. Koninklijke Landmacht
Holenderski Leopard 2A6 - już niedługo trafi do Finlandii - fot. Koninklijke Landmacht

Finlandia porozumiała się z rządem Holandii w sprawie zakupu 100 używanych czołgów Leopard 2A6. Jest to kolejna i najprawdopodobniej nie ostatnia transakcja pomiędzy tymi krajami. 

Podobnie jak Polska, Finlandia zdecydowała się dokupić czołg Leopard 2 w wersji nowszej niż eksploatowana obecnie 2A4. Informacje na temat rozmów w tej sprawie pojawiły się w grudniu 2013 roku. 20 Stycznia bieżącego roku zostanie podpisana umowa o sprzedaży 100 czołgów Leopard 2A6. Sygnatariuszami będą ministrowie obrony Finlandii Carl Haglund i jego holenderski odpowiednik Jeanine Hennis-Plasschaert. Wartość kontraktu jest szacowana na ponad 200 mln euro. 

Jest to już kolejny zakup przez stronę fińską sprzętu pochodzącego z zapasów powstałych w wyniku redukcji holenderskich sił zbrojnych. W grudniu Finowie pozyskali w ten sposób wyrzutnie pocisków kierowanych Spike-ER. Obecnie mówi się też o rezygnacji z modernizacji fińskich BWP-2 i zastąpieniu ich po-holenderskimi wozami CV9035 uzbrojonymi w działka 35 mm. 

Finlandia korzysta obecnie z redukcji arsenałów państw europejskich aby wymienić sprzęt produkcji rosyjskiej, czy nawet sowieckiej z końca XX wieku na systemy znacznie nowszej generacji. Kraj ten korzysta chętnie ze sprzętu używanego, nie zapomina jednak o pozyskiwaniu najnowocześniejszych systemów uzbrojenia. Są wśród nich na przykład śmigłowce NH90 czy pociski powietrze-ziemia typu JASSM dla posiadanych obecnie samolotów F/A-18 Hornet.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Wojtekus

  Zarty na bok, ale Finowie powinni byc naszym partnerem strategicznym. Nalezy miec wiecej wspolpracy typu Patria-Rosomak. Gdyby np nasze SP zdecydowaly sie kupic F-18, Finlandia powinna nas wspierac logistycznie i dzielic sie wiedza. Gdy Finowie wycofuja swoje T-72 z rezerw i podobnie zaczynamy robic my to co dalej z tym zlomem? Wspolne przekazanie za darmo dla krajow baltyckich? Szersza wspolpraca z ich marynarka? Sadze ze kraje baltyckie by nie istnialy gdyby nie bylo Polski i Finlandi a ani Polska lub Finlandia by nie istnialy bez siebie. Czyli razem mamy ten sam interes i podobnie widzimy przyszlosc.

  1. Paweł.

   Dobrze mówisz Wojtek. Szkoda ze to my nie kupiliśmy tych leo od Holendrów ale przynajmniej będą służyć po właściwej stronie.

 2. patriot

  Polska już wcześniej powinna starac się o leopardy z holenderskich magazynów... Teraz jak zwykle za późno

  1. ryszard56

   pisalem na ten temat wcześniej ale wiele osób się śmiało,dalej uważam że przydało by się nam za 300 najnowszych Leopardów do czasu zbudowania wlasnego czołgu ,pytanie czy kiedyś nam się uda,a tak na marginesie to uważam że Polska powinna posiadać z 1000 sztuk najnowszych ciężkich czolgów takich jak Leopard 2A7 oczywiście wszystkie czołgi i transportery powine być wyposażone w aktywny system obrony pozdrawiam

 3. Maczer

  Pytanie ile dokladnie i czy nasi sasiedzi nas troszke nie obdarli... 200mln Euro to tyle ile my dalismy za A4 i A5, co prawda bylo ich wioecej, ale modernizacja do PL bedzie kosztowac swoje. Tak czy inaczej Finowie mogą być dla nas przykładem.

  1. Scooby

   a dodałeś do tego wozy zabezpieczenia technicznego i kontrakt z MTU na silniki ?

  2. Pakos

   My dostaliśmy sprzęt towarzyszący ponad 100 wozów (wozy zabezpieczenia itd.)

 4. covbo

  Wszyscy robia lepsze interesy od Polski.

 5. f3f3

  Zauważyliście , że Ostatni wszystkie kraje graniczące z ZSRR- Rosja nabywają czołgi zdolne zatrzymać t-72 / t-90...coś się szykuję. Po raz pierwszy my też postąpiliśmy tak..i będziemy mieli ok 200 leopardów [wiadomo zawsze ileś tam jest w przeglądach..]...co już jest znaczną siła. No i plus pociski Spike....i trochę powalczymy....a potem ziemie polskie zasłane będą wrakami ruskich t-90 ...nawet jak przegramy to i tak ruskiego psa zabolą te straty..

  1. HS

   brak wiz do USA, rurociągi poza terytorium Polski, ćwiczenia u granic Polski, przecieki dziennikarskie o ile pamiętam Finlandii(?) o ich "ukrytym prawdziwym" celu: atak na Polskę, zbrojenie obwodu Kaliningradzkiego, coś pominąłem?

  2. HS

   zapomniałem "taktyczna ewakuacja" z Afganistanu i niby "mamroczenia" (jak to próbowano ująć) Sikorskiego, że w przeciągu 10 lat jest możliwy konflikt zbrojny w Europie, no i wielkie zagrożenie dla Rosji ze względu na nasze i bałtyckie łupki...

  3. WARS

   ...aby walczyc czolgami to trzeba miec zabezpieczone niebo ... w przypadku braku OP to czolgi moga sobie postac w stodolach jak pod Studziankami ... zreszta czolg to zabytek, bo niby co obroni, gdy np. Sowieci wystrzela Iskandery ?

 6. Robert

  Czy te holenderskie A6 różnią się czymś od A5 z Niemiec oprócz armaty? Czy ktoś wie o co chodziło z negatywnymi doświadczeniami z Afgsnistanu z tą dłuższą lufą?

  1. Jan Sztorm

   Gen. Skrzypczak mówił swego czasu że armaty wozów A6 miały "mniejsze walory ogniowe". Chodziło prawdopodobnie o spadek celnosci po kilku strzałach w wyniku niewłaściwego rozkładu naprężeń w nagrzanej lufie. Problem został ponoć rozwiązany ale... być może nie do końca.

 7. mocash

  to dlaczego Polska kupiła ponad 100 szt. Leopardów, ale w wersji 2A5 i kilka 2A4 od niemców za prawie tą samą kwotę co Finowie, którzy kupili Leopardy, ALE w lepszej wersji 2A6 - jakoś nie potrafię tego zrozumieć bo skoro za te same pieniądze można było kupić nowocześniejszy i de facto lepszy sprzęt to czemu my jak zawsze kupiliśmy "trabanta" za cenę "mercedesa".....

  1. cahir

   ex-Holenderskie leopardy 2a6 są modernizacją ze standardu 2a4 podwozia tych pojazdów są w podobnym wieku do 2a4 eksploatowanych przez wojsko polskie. Dodatkowo Holandia czyniła kilkukrotne próby sprzedania tych pojazdów, prawdopodobnie zgodzili się obniżyć cenę ponieważ utrzymywanie ich w "magazynach" kosztowało zbyt dużo aby szukać innego kupca. Dodatkowo w polskim przypadku i tak planowana jest modernizacja wszystkich pojazdów do wersji 2PL, poza tym Holandia sprzedawała dokładnie 100 sztuk, no i dochodzi kwestia pakietu dodatkowego, wozy wsparcia etc. Nie ma informacji na temat zawartości pakietu jaki nabyła Finlandia, a informacje o tym co dostaniemy od Niemców są dość ogólnikowe.

  2. Wojtekus

   Mokash, Maczer, nie sadze ze Finowie dostali az tyle dodatkowych pojazdow jak my. Przypomne ze zakupilismy wraz z tymi czolgami dodatkowe wozy. Nie kupilismy tylo 100+ czolgow ale podobno ponad 200 pojazdow itd. Ale brawo dla Finow, takie male panstwo a dysponuje mocnymi salami zbrojnymi. Sni mi sie F-18 Super Hornet i JASSM w WP! Jak by u nas bylo troche wiecej logiki to moglibysmy juz obecnie posiadac lotnictwo ktorego nasi wschodni sasiedzi by nam zazdroscili czyli male ale nowoczesne i wcale nie mowie o F-35.

  3. Marek

   Tak , ale chciałbym wiedzieć co prócz czołgów zakupiła Finlandia , bo tego nie wiem , wiem natomiast że do nas prócz czołgów ma być jeszcze sporo innego sprzętu , więc może się waszmość powstrzymasz na chwilę z tak jesnoznaczną oceną .

 8. Baca

  Jak zawsze kupilismy ponoć w dobrej cenie...z pakietem modernizacyjnym ...za 2 mld...-gdzie się podzieli zwolennicy naszego kupowania na szrocie

 9. Jan Sztorm

  Brawo, korzystanie z używanego ale nadal nowoczesnego sprzętu zachodniego to rozsądana polityka, szkoda że u nas nie ma tak mądrego gospodarza.

Reklama