Reklama

Siły zbrojne

Finlandia i Arabia Saudyjska zwiększają współpracę wojskową

Kołowy transporter opancerzony Patria AMV może być kolejnym fińskim produktem sprzedanym do Arabii Saudyjskiej – fot. M.Dura
Kołowy transporter opancerzony Patria AMV może być kolejnym fińskim produktem sprzedanym do Arabii Saudyjskiej – fot. M.Dura

Finlandia i Arabia Saudyjska podpisały porozumienie MoU (Memorandum of Understanding) o współpracy w produkcji systemów dla wojska i szeroko pojętego systemu bezpieczeństwa.

Porozumienie MoU zawarto pomiędzy ministrami obrony obu państw po negocjacjach trwających od 2006 r. Odnosi się ono do współpracy w dziedzinie sprzętu wojskowego i wiąże obie strony.

Dzięki podpisaniu protokołu ustaleń, fiński przemysł obronny będzie mógł pozwolić sobie na bardziej aktywne działania w krajach arabskich, ułatwi też to podejmowanie decyzji o ewentualnych kontraktach.

W tej dziedzinie jest jednak wiele do zrobienia - jedynym fińskim kontraktem wojskowym, zawartym dotychczas z Arabią Saudyjską, jest umowa z końca 2010 r. na dostawę 36 samobieżnych moździerzy Nemo kalibru 120 mm.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Afgan

  Saudyjscy wahabici potrzebują nowoczesnego uzbrojenia do walki z niewiernymi.

  1. Redzi

   Saudyjscy wahabici nie walczą z niewiernymi. Oni leja sie tylko z "wiernymi" szyitami.

 2. skafit

  Rezim demokratyczny zbroi totalitarna dyktature, swiatowego sponsora terroryzmu Arabie Saudyjska. Obecnie (w przerwie w zabijaniu ludzi w Bahrajnie, ratujac amerykanskiego kacyka czy zbrojeniu i finansowaniu demokratycznych terrorystow salafickich w Syrii, Iraku czy Libanie) napadli na Jemen (z calkowitym poparciem i wspolpraca rezimu jankeskiego). Dyktatura saudyjska jako panstwo slabe ( istniejace dzieki USA) morduje otwarcie cywili z powietrza (gdzie demokraci sie pochowali?), bo ich armia? ladowa nadaje sie do brutalnego tlumienia pokojowych manifestacji, czy to w Bahrajnie czy w samej AS. "Kunszt" zoldakow saudyjskich widac m.in. jak uciekaja przed Huti/armia jemenska/oddzialalami ludowymi... Jak widac, propaganda demokratyczna, sama demokracja i jej "wartosci" nie wytrzymuja konfrontacji z rzeczywistoscia. Gdzie glosy oburzenia jak dyktatura saudyjska napada na Jemen? Gdzie demokratyczne standardy (jak widac podwojne) kiedy Saudyjczycy morduja Jemenczykow? Jak lotnictwo syryjskie eliminuje, sponsorowanych przez rezimy demokratyczne, demokratycznych terrorystow to krzyk, zmasowana akcja propagandowa w establiszmentowych mediach, potepienie i oskarzanie o ludobojstwo!! i zalosne brednie o utracie legitymacji wladzy przez prezydenta Bashara Al-Assada czy ogolnie partii Baas/ wladz syryjskich! Jak morduje kacyk amerykanski w Bahrajnie wlasny narod to rezimy demokratyczne siedza cicho. Jak morduje saudyjski dyktator, pupilek tzw. zachodu (nie mylic z Zachodem-cywilizacja lacinska - chrzescijanska) demokraci i demokratyczne, wolne media establiszmentowe siedza cicho... Demokracja (ta obecnie istniejaca) to zorganizowane klamstwo. Obecny rezim demokratyczny nie istnieje bez klamstwa, manipulacji i podwojnych standardow. I jako taki musi zostac wyeliminowany, a Narody Europejskie musza odzyskac wolnosc i wladze.

Reklama