Reklama

Siły zbrojne

Filipińska straż przybrzeżna z czterema francuskimi patrolowcami

Okręt patrolowy OPV 270, który w ciągu dwóch lat ma zostać dostarczony dla straży przybrzeżnej Filipin. Fot. OCEA
Okręt patrolowy OPV 270, który w ciągu dwóch lat ma zostać dostarczony dla straży przybrzeżnej Filipin. Fot. OCEA

Filipińska straż przybrzeżna zamówiła we Francji pięć okrętów patrolowych z których jeden ma mieć 84 metry długości. Wszystkie jednostki mają być zbudowane przez francuską stocznię OCEA w Les Sables d’Olonne - miejscowości na zachodnim wybrzeżu Francji.

Zgodnie z umową filipińska straż przybrzeżna ma otrzymać do końca 2018 r. cztery patrolowce o długości 24 m (oparte na projekcie FPB 72 MKII) i do końca 2019 e. jeden o długości 84 m (oparty na projekcie OPV 270).

O ile jednostki krótsze, typu FPB 72 MKII były już wcześniej budowane w OCEA (dla Nigerii w 2012 r. i Surinamu w 2013 r.), o tyle patrolowiec ponad osiemdziesięciometrowy będzie pierwszą tego typu jednostką dla stoczniowców z Les Sables d'Olonne. Największe okręty patrolowe, jakie do tego czasu powstawały w OCEA to jednostki sześćdziesięciometrowe dla indonezyjskiej i senegalskiej marynarki wojennej (przekazane w 2015 i 2016 r.).

Całe zamówienie filipińskie jest o tyle trudne, że smusi zostać zrealizowane w ciągu tylko dwóch lat. Firma OCEA jest jednak do tego przygotowana, ponieważ wcześniej zdecydowano się na kompletną modernizacje stoczni i zmodyfikowanie całej linii produkcyjnej. Teraz ta inwestycja ma się zacząć zwracać.

Czytaj więcej: Zacieśnienie współpracy morskiej Japonii i Filipin

Reklama

Komentarze (3)

 1. Feliks

  Tak hejtujemy tę Francję ale to kraj, który produkuje praktycznie każdy rodzaj uzbrojenia. A my?

  1. kołalsky

   Co prawda, to prawda ...

 2. Luke

  Polska MW to dno i mul zadnych nowych okrentuw podwodnych, fregat, patrolowcuw, korwet, desantowcuwz mozliwosca czymania smiglowcuw, niszczycieli ani lotnctwa MW. Bieda, zaco podatnicy placa tyle podaktuw (ci co placa a nie oszukuja!

  1. Anty c-cal przed 500 +

   Po angielsku na global flight albo Rafael defence jest jaki heli kupili do ASuW I zintegrowany z spike do misji p/okr nawodnym

 3. gosc123

  a nasza marynarka nic

Reklama