Reklama

Siły zbrojne

FBI oskarża pięciu hakerów chińskiej armii

 • <p><span>Fot. Mirosław Mróz</span></p>
  <p><span>Fot. Mirosław Mróz</span></p>

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) oskarżyło pięciu oficerów specjalnej jednostki chińskiej armii o popełnienie szeregu przestępstw komputerowych na szkodę amerykańskich przedsiębiorstw.

Chińscy hakerzy zostali oskarżeni o współpracę w celu uzyskania nielegalnego dostępu do sieci komputerowych amerykańskich firm, z zamiarem kradzieży informacji które mogłyby okazać się użyteczne dla chińskich przedsiębiorstw, w tym także państwowych. Według prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Erica Holdera, jest to pierwsze w historii oskarżenie przedstawicieli obcych służb państwowych o szpiegostwo przemysłowe dokonywane w cyberprzestrzeni.

Zgodnie z komunikatem FBI, zakres oskarżeń wobec oficerów Jednostki 61398 Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej obejmuje przede wszystkim dokonywanie włamań lub prób włamań do systemów komputerowych przedsiębiorstw z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Dwóch chińskich oficerów zostało przy tym oskarżonych o wspieranie hakerów, między innymi przez zarządzanie elementami infrastruktury, wykorzystywanymi do nielegalnych działań w cyberprzestrzeni. Przestępstwa, o jakie oskarżani są Chińczycy miały mieć miejsce w latach 2006 – 2014. Wśród pokrzywdzonych znajduje się szereg amerykańskich przedsiębiorstw, zajmujących się między innymi produkcją systemów wykorzystywanych w sektorze energetycznym, w tym także do produkcji energii odnawialnej.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej według FBI od dłuższego czasu prowadzą działania, w celu nielegalnego zdobycia istotnych informacji o produktach i pracach rozwojowych amerykańskich firm. Są one wykorzystywane przez chińskie przedsiębiorstwa do kopiowania efektów prac, podejmowanych w Stanach Zjednoczonych. Działania hakerów stanowią zatem złamanie elementarnych zasad uczciwej konkurencji na globalnym rynku. Administracja Stanów Zjednoczonych zapowiedziała zwalczanie działań tego typu, jeżeli zostaną one podjęte przez służby jakiegokolwiek państwa.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

 1. Flanker

  A w odwecie chiński rząd zakazał używania Windows 8 przez chińskie urzędy i firmy państwowe... Było warto, USA?

  1. grom

   kolejna propaganda . nie zakazal a jedynie okreslil ze windows 8 moze byc szkodliwy . sprzedarz tego systemu operacyjnego trwa nadal i jest nie przerwana

Reklama