Reklama

Siły zbrojne

Farnborough: Pociski manewrujące dla brytyjskich Eurofighterów

Fot. Alenia Aermacchi
Fot. Alenia Aermacchi

Należące do RAF myśliwce Eurofighter Typhoon zostaną wyposażone w pociski manewrujące Storm Shadow produkcji koncernu MBDA do połowy 2016 roku.

Podczas wizyty na stoisku koncernu Eurofighter brytyjski minister  ds. sprzętu obronnego, wsparcia i technologii Philip Dunne poinformował, że umowa dotycząca integracji pocisków Storm Shadow na należących do RAF samolotach Eurofighter Typhoon  zostanie podpisana podczas wystawy lotniczej Farnborough.

Pociski manewrujące Storm Shadow są produkowane przez koncern MBDA i obecnie znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych Włoch i Wielkiej Brytanii. W RAF są one przenoszone przez samoloty Panavia Tornado GR.4. Storm Shadow to manewrujący pocisk o zasięgu 250 km, wyposażony w system nawigacji bezwładnościowej i GPS oraz termowizyjny układ naprowadzania w końcowej fazie lotu.

Obecnie integracja pocisków tego typu na samolotach Eurofighter Typhoon realizowana jest przez włoskie zakłady Alenia Aermacchi. W 2013 roku przeprowadzono pierwsze testy w locie na włoskiej maszynie. Jak informują przedstawiciele konsorcjum Eurofighter, wymagane jest jeszcze około 12 miesięcy prób w locie, w tym próbne odpalenia i testy współpracy systemów pokładowych z nowym uzbrojeniem. Wprowadzenie na uzbrojenie myśliwców Typhoon należących do RAF pocisków Storm Shadow i osiągnięcie przez nie pełnej gotowości bojowej spodziewane jest w połowie 2016 roku.  

Reklama

Komentarze (2)

  1. marek

    po tym artykule widac ile trzeba kasy, prob i firm do realizacji jednego z punktow programu Eurofighter......dlatego przeliczanie tych kosztow na osobiste dochody, emerytury czy kieszonkowe od rodzicow jest bez sensu. Ma moim zdaniem JEST sens przy przeliczeniu wyrzuconej w bloto kasy przez glupie decyzje, lub szukanie oszczednosci na zasadzie: OBCIAC NOGE, BY ZAOSZCZEDIC NA JEDNYM BUCIE.......

  2. Przemo

    Idealne do zniszczenia radarów s-300 i s-400.

Reklama