Reklama

Siły zbrojne

F-35B w lipcu zadebiutuje w Europie

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Samolot Lockheed Martin F-35 JSF weźmie udział w dwóch lipcowych pokazach lotniczych na Wyspach Brytyjskich. Będzie to zarówno debiut maszyny tego typu w Europie jak też okazja do pierwszego transatlantyckiego przelotu. 

Nieoficjalne informacje o możliwości udziału F-35 Lightning II w pokazach lotniczych Royal International Air Tattoo oraz  Farnborough Air Show zostały potwierdzone. Obie iprezy odbędą się w lipcu nieopodal Londynu. Zgodę wyraził zarówno Pentagon jak też brytyjskie ministerstwo obrony.

Najprawdopodobniej użyty zostanie jeden z należących do Wielkiej Brytanii samolotów wersji pionowego startu F-35B Lightning II. Anglicy podkreślają nie tylko to, iż będzie to pierwsza prezentacja tego samolotu piątej generacji poza USA. Silny akcent stawiają również na swój udział w opracowaniu i produkcji F-35. Jak zaznaczył brytyjski minister obrony Philip Hammond, około 15% całego płatowca powstaje w angielskich zakładach, w tym tak kluczowe komponenty jak silnik Rolls-Royce stosowany w wersji pionowego startu. 

Pokaz stanowiłby ogromną sensację i doskonałą promocję dla programu Joint Strike Fighter. Jest to możliwość zaprezentowania samolotu zarówno widzom, mediom, jak też aktualnym oraz potencjalnym nabywcom.

Reklama

Komentarze (3)

 1. emigrant

  jej. dobrze ze M w farnborough, lepsze to niz su22 i radom :P

 2. sky

  Silnik, Pratt & Whitney F135, jest wspólny dla wszystkich trzech wersji F-35 (A, B i C), to sam "wentylator" (STOVL) jest produkcji Rolls-Royce'a.

  1. Jac

   Nie prawda, w wersji B silnik jest wyposażony w dusze która może zmieniać położenie i jest to system skonstruowany i produkowany przesz Rolls - Royce'a

 3. Oj

  Panowie lobbyści co jest? żadnych oh i ah !!!

Reklama