Reklama

Siły zbrojne

F-35 po raz pierwszy odpalił rakietę AIM-120

Przeprowadzono udany test odpalenia rakiet AIM-120 z samolotu F-35A – fot. USAF
Przeprowadzono udany test odpalenia rakiet AIM-120 z samolotu F-35A – fot. USAF

Na poligonie morskim (Point Mugu Sea Test Range) 5 czerwca przeprowadzono udany test odpalenia rakiety AIM-120 AMRAAM z samolotu F-35A, w którym sprawdzono sekwencję wypuszczenia pocisku z procedurami łączności oraz uruchomienia jego silników. Jest to ważny etap przed testami bojowymi z atakiem na cel ćwiczebny, które mają się odbyć jeszcze w tym roku.Przygotowanie samolotu F-35A (w wersji standardowego lądowania i startu) amerykańskich sił powietrznych do działań operacyjnych nabiera coraz większego tempa. Trwa intensywne szkolenie pilotów w bazie sił powietrznych Eglin na Florydzie, dostarczono pierwszy operacyjny samolot do testów do bazy lotniczej Edwards i Nellis w zachodniej Newadzie, odbyło się już pierwsze tankowanie w powietrzu i różne sposoby walki powietrznej z wykorzystaniem zupełnie nowych możliwości aerodynamicznych samolotu.

Czytaj także: F-35 znajduje nowych nabywców

Siły powietrzne USA wyznaczyły ostateczny termin osiągniecia przez samolot F-35A gotowości operacyjnej na grudzień 2016 r. Jest to data, w której ma być wprowadzona pierwsza eskadra 12 takich maszyn. Jest to związane przede wszystkim z wprowadzeniem i przetestowaniem oprogramowania Block 2B. Test rakiety AIM-120 AMRAAM poprzedziły wcześniejsze próby związane ze zrzuceniem 900 kilogramowej bomby GBU-31 BLU-109 (JDAM) na poligonie China Lake w Kalifornii i zrzucenia rakiety AIM-120 AMRAAM bez odpalania silników.

Zobacz również: Izrael przekazał pierwsze pieniądze na samoloty F-35

F-35 jest klasyfikowany jako samolot 5-tej generacji i może przenosić prawie 8 ton ładunku na 10 zaczepach dla uzbrojenia. Ponadto pod każdym skrzydłem znajdują się dodatkowo trzy zapasowe pylony.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama